rolnictwo
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 30.09.2020. Strajk rolników z Agrounii, przeciwko tzw. "piątce dla zwierząt" czyli nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Autor Magdalena Więckowska - 24 Listopada 2020

11 grudnia senacka debata o stanie polskiego rolnictwa. Żądają i ostrzegają

Rolnictwo w Polsce i na świecie znajduje się w bardzo trudnym położeniu spowodowanym wieloma niezależnymi od siebie czynnikami. Szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych - Sławomir Izdebski powiadomił opinię publiczną o oficjalnej dacie debaty na temat rolnictwa. 11 grudnia w Senacie mają się spotkać politycy i przedstawiciele rolników.

Rolnictwo ma problemy nie tylko ze względu na koronawirusa, ale także z powodu afrykańskiego pomoru świń, który wywołał załamanie rynku wieprzowiny. Do tego dochodzą coraz głośniejsze problemy drobiarzy.

Pokłócili się o miedzę, chwycił za siekierę. Do akcji wkroczyła policjaPokłócili się o miedzę, chwycił za siekierę. Do akcji wkroczyła policjaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie
  2. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  3. Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnik

Rolnictwo pod lupą

23 listopada rolnicy powołali sztab kryzysowy, a we wtorek ustalili jego prezydium.

Jak podaje portal farmer.pl, członkami prezydium są: Wiktor Szmulewicz (szef Krajowej Rady Izb Rolniczych), Szczepan Wójcik (właściciel fermy norek i przedstawiciel branży futrzarskiej), Sławomir Izdebski (szef OPZZ) oraz Michał Kołodziejczak (lider AgroUnii).

Rolnicy poprosili marszałek Sejmu o przeprowadzenie debaty publicznej na temat stanu polskiego rolnictwa, jednakże nie otrzymali odpowiedzi.

Inaczej było w przypadku Senatu, który przystał na otwarcie takich rozmów. Wiemy, że wydarzenie będzie miało miejsce 11 grudnia.

Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomocDokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomocCzytaj dalej

Zapowiedzi i żądania rolników

Rolnicy zaprosili do rozmów wszystkich polityków. Poza rozmową w Senacie żądają również rozmów z premierem i rządem. Ostrzegają, że będą patrzyli politykom na ręce i zadawać im niewygodne pytania.

Ich celem jest przedstawienie realnego stanu polskiego rolnictwa w obecnym czasie, który sami rolnicy uznają za bardzo zły.

Zarzucają ministrowi rolnictwa, że do tej pory nie znalazł czasu, by się spotkać z przedsiębiorcami rolnymi, by porozmawiać o ich problemach finansowych.

Na portalu agroprofil.pl możemy przeczytać wypowiedź Sławomira Izdebskiego, który odwołuje się do problemów obecnego rolnictwa:

- To nie jest już tylko "piątka dla zwierząt", ale tych problemów mamy coraz więcej. Spada produkcja trzody chlewnej, zagrożona jest hodowla drobiu w Polsce. Chcemy, aby rolnictwo odbudować. Jednak to, co robi rząd, nie chcąc się z nami spotkać, zmusza nas do tego, aby dalej kontynuować naszą współpracę w formie zarządzania kryzysowego.

Obrazy RolnikINFO"Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Tylko Magda Gessler zna sekret idealnych placków ziemniaczanych. Raz ich skosztujesz - przepadniesz na zawsze
   2. Skarbówka ma prezent dla Polaków. Do portfela może trafić 3250 złotych, wszystko dzięki nowej uldze podatkowej
   3. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie
   4. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
   5. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty
   6. Biedronka właśnie przeceniła sporo produktów dla zwierzaków. Od dzisiaj można kupić dużo rzeczy taniej
   7. Marcin Najman jednak nie kończy kariery. Dostał dwie propozycje już kilka minut po walce w Fame MMA

Następny artykuł