rolnictwo
unsplash.com / fot. Yves Deploige
Autor Magdalena Więckowska - 30 Grudnia 2020

Na Mazowszu powstaje nowoczesny kompleks rolniczy. Praca dla setek osób, w lutym nabór pracowników

Rolnictwo, choć jest jednym z najstarszych zajęć cywilizacji, we współczesnych czasach musi dotrzymywać kroku prężnie rozwijającej się technologii. Przykładem takiego działania jest budowa nowoczesnych szklarni, które powstają na Mazowszu w gminie Kozienice.

Rolnictwo szklarniowe może stać się wielką szansą dla efektywnego rozwoju branży.

Rolnictwo nowoczesne

Za budowę nowoczesnych szklarni w miejscowości Ryczywół odpowiedzialna jest polska firma Citronex. Firma przedstawia się jako wiodący producent pomidorów szklarniowych.

Posiada swoje lokalizacje w Bogatyni, Siechnicach koło Wrocławia i w Ryczywole. Łączna powierzchnia upraw szklarniowych prowadzonych przez Citronex sięga ponad 75 hektarów.

Jedną z największych zalet polityki prowadzonej przez firmę jest fakt, że uprawa szklarniowa pozwala na uprawę i zbiór pomidorów przez okrągły rok. Kontrola temperatury, wilgotności powietrza i innych parametrów ma zupełnie inne oblicze w przypadku uprawy szklarniowej, a Citronex w innowacyjny sposób na tym korzysta.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości, bo do beneficjentów zmodernizowanego rolnictwa dołączą kolejne osoby - nowi pracownicy powstających szklarni w Ryczywole na Mazowszu.

Nowe miejsca pracy

W obecnych czasach jedną z najważniejszych wartości jest poczucie bezpieczeństwa związane z miejscem pracy i stałymi zarobkami.

Uprawa pomidorów w szklarniach dotyka również tej kwestii - rośliny uprawiane w ten sposób nie są narażone na tak dużą liczbę szkodliwych czynników zewnętrznych jak te rosnące na polu. Z tego względu zarobki z pomidorów są bardziej przewidywalne, co z kolei przekłada się na zadowolenie pracowników.

W nowych kompleksach szklarniowych pracę dostanie około 300 osób, co jest niewątpliwie świetną wiadomością dla osób mieszkających w gminie Kozienice. Prezes firmy Citronex - Artur Toronowski - zapowiada w relacji portalu farmer.pl, iż nabór do kadry pracowniczej zostanie otwarty wraz z początkiem lutego 2021 roku, a potem zatrudniane będą kolejne osoby.

Obok szklarni, gdzie uprawiane będą pomidory, stanie także sortownia i magazyn. Wszystkie te budynki zajmą powierzchnię 24 hektarów.

Całość inwestycji ma być zapięta na ostatni guzik już w czerwcu 2021 roku, a jej wartość szacuje się na około 60 milionów euro.

Następny artykuł