rolnicy
unsplash.com / fot. Loren King
Autor Magdalena Więckowska - 1 Stycznia 2021

Ważna różnica między młodszymi i starszymi rolnikami. Statystyki mówią jasno

Rolnicy są zróżnicowaną grupą społeczną, która przeobraża się z pokolenia na pokolenie. Do bardzo ciekawych wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili badania statystyczne wśród polskich rolników, pytając ich m.in. o sposób zarządzania gospodarstwem, podział ról w pracy, czy podejście do nowoczesnego rolnictwa.

Młodsi rolnicy - według danych z badania - chętniej niż ich starsi koledzy po fachu inwestują w nowoczesne oprogramowanie i technologię.

Rolnicy i różnice

Ile osób, tyle opinii na dany temat - różnice zdań są zatem nieuniknione. Badania statystyczne są jednak narzędziem, które w pewien uśredniony sposób ukazuje dane zebrane z dużej grupy respondentów, umożliwiając obserwowanie zmian w społeczeństwie. Również rolnicy, którzy bez wątpienia są wyjątkową grupą społeczną, odnotowują znaczne różnice pokoleniowe - nawet gospodarując na tym samym terenie.

Badanie - jak podaje portal wrp.pl - przeprowadziła firma Wiener, która jest ubezpieczycielem oferującym polisy majątkowe dla osób pracujących w rolnictwie. Głównym celem było zbadanie ról kobiet i mężczyzn we współczesnym rolnictwie.

Przy okazji próby odpowiedzi na to pytanie pojawiły się dodatkowe, niezwykle ciekawe informacje pokazujące to, w jaki sposób myślą i działają polscy rolnicy. Wiedza ta jest istotna nie tylko ze względu na zwykłą ciekawość, ale również ze względu na fakt, że rolnictwo odpowiada za 3% PKB w naszym kraju.

Emilka z Emilka z "Rolnicy. Podlasie" przygotowała niespodziankę na Nowy Rok. Fani zachwyceniCzytaj dalej

Badanie rolników

Rolników zapytano o to, w jaki sposób zarządzają gospodarstwem, jak postrzegają rolę kobiety i mężczyzny w pracy, w jaki sposób zarządzają finansami. Zapytano także, czy (i ewentualnie w jaki sposób) uczestniczą w życiu lokalnej gminy oraz jak radzą sobie z kwestiami zdrowotnymi.

Rolnicy, pomimo trudnej sytuacji w 2020 roku, w dużej mierze nadal myślą o rozwijaniu swoich gospodarstw. Wedle badania aż 76% rolników planuje zakup maszyn i urządzeń rolniczych, 40% z nich wie, że rozpocznie inwestycje budowlane, a około 30% osób zamierza kupić lub wydzierżawić więcej gruntów.

Co ciekawe, 25% rolników chce zainwestować swoje pieniądze w digitalizację gospodarstwa - tyle samo respondentów zamierza dokupić więcej zwierząt. Osoby młode nie są zazwyczaj odpowiedzialne za kluczowe decyzje w gospodarstwach, które są prowadzone rodzinnie. Do 35 roku życia tylko 52% rolników czuje się osobą decyzyjną w swoim przedsiębiorstwie. W przedziale wiekowym od 35 do 44 lat jest to 61%.

Warto dodać jedną z bardziej znamiennych informacji badania: o inwestycjach w gospodarstwo, digitalizacji i modernizacji najczęściej myślą właśnie młodzi rolnicy (czyli osoby poniżej 45 roku życia). Starsi rolnicy często nie chcą zmieniać technik uprawy czy hodowli, pomimo tego, że dawniejsze metody stają się mniej opłacalne.

Co ciekawe, młodzi rolnicy częściej niż starsi wykazują przezorność w kwestii finansów i zabezpieczają gospodarstwa na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. Około 30% młodych rolników zdecydowało się na tzw. rozszerzone ubezpieczenie gospodarstwa. Dla porównania: starsza grupa wiekowa w przedziale 45-55 lat zdecydowała się na taki krok jedynie w przypadku 14%.

Beata Raszkiewicz z firmy Wiener powiedziała dla portalu wrp.pl:

Cyfryzacja i inwestycje budowlane to wiodący kierunek wśród planów młodych rolników. Z pewnością zmiany, które zaszły w 2020 roku miały wpływ na znaczenie digitalizacji usług, które będzie rosło jeszcze szybciej w kolejnych miesiącach.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł