rolnicy
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 2 Grudnia 2020

Finanse rolników a innych grup zawodowych. Różnica wysokości dochodów daje do myślenia

Rolnicy nie mają łatwej sytuacji - ceny sprzedawanych przez nich surowców wahają się i niestety często na niekorzyść przedsiębiorców. Ma to oczywiście wpływ na średni dochód na 1 osobę w gospodarstwie domowym. W 2019 roku w przypadku rolników było to 914 złotych, podczas gdy w przypadku osób spoza tej branży było to 1472 złote.

Rolnicy mogą czuć się niezadowoleni i zaniepokojeni, bo z analiz przeprowadzonych przez GUS wynika, że są oni grupą, która miała najniższy wzrost przeciętnego dochodu miesięcznego na osobę w 2019 roku.

Niewyobrażalny pożar słomy w Mszannej. Pali się już 3 dzień, żywioł nie ustępujeNiewyobrażalny pożar słomy w Mszannej. Pali się już 3 dzień, żywioł nie ustępujeCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Rolnicy i ich dochody

Jakie są najwyższe przeciętne wydatki na osobę w Polsce? W skali miesięcznej jest to 1472 złote. Natomiast najwyższy dochód rozporządzalny to 2174 złote na osobę.

Co istotne - nie są to dane dotyczące gospodarstw domowych rolników, których średnie stawki są dalekie od podanych wyżej danych.

Warto dodać, że dochód rozporządzalny to wszystkie dochody danego gospodarstwa domowego, od których odejmuje się podatki, składki ubezpieczeniowe oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Są to więc pieniądze - jak mówi się potocznie - z których się na co dzień żyje.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": ogromne emocje przy wychodku. Zmiany u Gienka i Andrzeja po 50 latachCzytaj dalej

Różnice w społeczeństwie

Dobrą wiadomością jest fakt, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w Polsce wzrósł o 5%.

Jest to dana dotycząca sumy wszystkich gospodarstw domowych bez dzielenia ich na rolnicze i nierolnicze.

W obrębie wszystkich tych gospodarstw domowych można wyodrębnić te, które odnotowały najbardziej spektakularny wzrost. Dotyczą one rencistów (wzrost o 7,8% w stosunku do poprzedniego roku).

A co z osobami, których gospodarstwo domowe miało najniższy wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego? Niestety, są to rolnicy ze wzrostem o 3,5%.

I tak jest to “dobra” informacja, bo dane GUS z 2018 roku podają, że wtedy odnotowano spadek o 1,5%. Dysproporcje między rolnikami a innymi grupami społecznymi niestety rosną, i nie są to pozytywne wiadomości.

Miał stać w muzeum, wrócił na pole. Ciągnik-gigant daje czadu w AmeryceMiał stać w muzeum, wrócił na pole. Ciągnik-gigant daje czadu w AmeryceCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł