rolnicy
East News / Arkadiusz Ziolek
Autor Magdalena Więckowska - 4 Grudnia 2020

Uznawane za szkodniki, są przyszłościową inwestycją. Można zarobić krocie

Rolnicy, podobnie jak przedstawiciele wszelkich innych grup zawodowych muszą mieć wyczulony słuch na wszelkie nowości na rynku. Znalezienie odpowiedniej niszy może przynieść gigantyczne dochody - a tak właśnie ma stać się z nową gałęzią rolnictwa, jaką jest produkcja insektów. Niezwykle popularna w Azji staje się również częścią jadłospisu Europejczyków. Produkty z insektów można kupić m. in. w sklepach sieci Kaufland.

Rolnikom może wydawać się to nieprawdopodobne, ale przy analizie podstawowych zalet hodowli insektów okazuje się, że może być to dużo bardziej dochodowy i stabilny biznes niż jakikolwiek inny.

Rolnicy i chrupkie insekty

Nie ma co ukrywać - w Europie jedzenie insektów nie jest (jeszcze) na porządku dziennym, ale z drugiej strony wiemy, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielu ludzi nigdy w życiu nie zjadłoby japońskiego sushi.

Czasy się zmieniają, podobnie jak rynek konsumentów - a insekty są naprawdę atrakcyjną alternatywą zarówno dla kupujących, jak i dla producentów.

Produkcja insektów jest dużo bardziej ekologiczna niż ma to miejsce w przypadku trzody chlewnej czy bydła. Ponadto owady mają cały szereg cennych wartości odżywczych, którymi nie ustępują tradycyjnym wyrobom mięsnym.

Są bogatym źródłem białka, potasu i kwasów nasyconych. Warto więc spojrzeć na kwestię spożywania insektów szerzej, bo może się to okazać wielką korzyścią zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla zdrowia konsumentów.

Produkty z insektów w sklepach

Produkty na bazie insektów nieśmiało wkraczają na polski rynek. Obecnie w naszym kraju takie nietypowe produkty można kupić w 29 sklepach sieci Kaufland.

Sklep promuje akcję hasłem “Moc smaku w robaku”. A jakie produkty można zrobić na przykład ze świerszczy? Podobno świetny smak mają batoniki, pieczywo, a także mąka.

Jedną z bardziej popularnych firm jest fińska Griidy, która zrzesza producentów insektów na dalekiej Północy. Okazuje się zatem, że produkowanie insektów nie jest domeną tylko i wyłącznie farmerów z dalekiej Azji.

Warto dodać, że spożywanie insektów promuje sama ONZ, podkreślając, że zmiana nawyków żywieniowych może aktywnie wspomóc zapobieganiu głodu na świecie.

Insekty z roku na rok z pewnością będą zyskiwały na popularności na stołach Europejczyków. Pierwsze kroki we wprowadzeniu nowych produktów ma za sobą Kaufland, co z pewnością otworzy nowe możliwości rozwoju na rynku dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w rozmnażaniu insektów.

Następny artykuł