rolnicy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 5 Stycznia 2021

Rolnicy chcą się rozwijać i otwierać nowe biznesy. Do ARiMR wpłynęły tysiące wniosków

Rolnicy pokazali, że pomimo wszelakich problemów związanych z 2020 rokiem nadal chcą się rozwijać. Do ARiMR wpłynęły tysiące wniosków o dofinansowanie na rozpoczęcia pozarolniczej działalności, odtworzenie potencjału produkcji rolnej czy inwestycje dla gospodarstw na terenach w obrębie obszarów Natura 2000.

Rolnikom ARiMR przekazuje fundusze na ww. cele w ramach budżetu PROW na lata 2014-2020.

Rolnicy i chęć inwestowania

Wiadomo, że bez dopłat da się żyć, ale gospodarstwo potrafi nabrać rozpędu, gdy otrzyma dodatkowy zastrzyk finansowy. Tak jest właśnie w przypadku dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wraz z końcem grudnia 2020 roku zamknęła nabór na szereg wniosków o dofinansowanie inwestycji na obszarach wiejskich.

Do ARiMR można było wnioskować o dotacje związane z: odtworzeniem potencjału produkcji rolnej, dofinansowaniem inwestycji dla gospodarstw znajdujących się na obszarze Natura 2000 oraz na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak się okazało, rolnicy okazali wymienionymi programami zainteresowanie, nadsyłając prawie pięć tysięcy wniosków do ARiMR.

Będzie zmuszony wyrzucić całe zbiory. Rolnik wciąż rozważa pozewBędzie zmuszony wyrzucić całe zbiory. Rolnik wciąż rozważa pozewCzytaj dalej

Wnioski na różne cele

Liczenie wniosków nadal trwa, ale Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała w tym zakresie pierwsze dane. Największą popularnością cieszyły się wnioski o dotację na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej - tutaj chętnych zgłosiło się aż 4747 osób.

Największa liczba rolników pochodzi najprawdopodobniej z Lubelszczyzny i Wielkopolski. Na jakie pieniądze mogą liczyć wnioskujący rolnicy?

Wysokość wsparcia jest związana z tym, ile miejsc pracy otworzy rolnik. Za jedno dodatkowe miejsce pracy ARiMR przyznaje 150 tysięcy złotych, za dwa - 200 tysięcy złotych, za trzy i więcej - 250 tysięcy złotych.

Drugim w kolejności rodzajem wniosku było działanie o nazwie: Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. Chętnych na wsparcie finansowe było 196 rolników. Maksymalna kwota przypadająca na jedno gospodarstwo to 500 tysięcy złotych, czyli 50% refundacji danej inwestycji. Całkowity budżet na opisywane działanie ARiMR przeznaczyła 32,4 mln złotych.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszyło się działanie o nazwie Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej - do tej pory ARiMR zliczyła 24 wnioski. Jest to dość ciekawa obserwacja, zwłaszcza, że pieniądze przeznaczane są na pokrycie kosztów strat związanych z klęskami żywiołowymi czy ASF.

W tym przypadku największą kwotą, jaką może otrzymać rolnik to 300 tysięcy złotych (czyli maksymalnie 80% kosztów wykazanych we wniosku).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł