Rolnicy - dzień gleby
TRICOLORS/East News
Autor Aneta Wasilewska - 5 Grudnia 2020

Rolnicy zakopują majtki na polach, by uzyskać zaskakujący efekt. Idealny trik na dzisiejsze święto

Dziś, 5 grudnia przypada Światowy Dzień Gleby. Jest to okazja, w której eksperci przypominają, jak ważne znaczenie ma gleba dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Warto w ten dzień przypomnieć także eksperyment, który został przeprowadzony w Kansas, gdy rolnicy zakopali majtki na polu. Efekt, który osiągnęli, idealnie wpasowuje się dzisiejsze święto.

Nie tylko rolnicy, ale i wszyscy na całym świecie obchodzą dzisiaj Światowy Dzień Gleby. Jak każdego roku, eksperci przypominają, jak ważne znaczenie ma gleba dla całego środowiska. Nie trzeba nikomu przypominać, że gleba decyduje o rozwoju cywilizacyjnym człowieka. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest ona najbardziej złożonym biologicznie tworem na całej Ziemi.

5 grudnia - Światowy Dzień Gleby

- Dzięki unikalnym właściwościom bierze (gleba - przyp. red) ona aktywny udział w sekwestracji węgla w postaci CO2 (gleba kumuluje 10 proc. emisji CO2), dezaktywacji zanieczyszczeń, retencjonowaniu wody czy magazynowaniu składników pokarmowych dla roślin. Środowisko glebowe to także swoiste archiwum i świadectwo ewolucji różnych form życia na Ziemi, a także bank genów. Dzięki temu, że znajduje się w bezpośrednim kontakcie z atmosferą, hydrosferą, biosferą i litosferą - gleba zapewnia ciągły obieg materii oraz energii w środowisku - można dowiedzieć się na stronie naukawpolsce.pap.

Jak przypomina, Monika Jakubus, profesor UPP warto pamiętać, że gleba nie należy do odnawialnych źródeł.

Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio o nią dbać. Stan gleby ma wielkie znaczenie na produkcję rośliną, a co za tym idzie na zdrowie ludzi i zwierząt.

W tym roku Światowy Dzień Gleby w 2020 r. obchodzony jest pod hasłem ochrony bioróżnorodności gleby i utrzymania zdrowych ekosystemów. Eksperci przypominają dziś także o potrzebie wzmocnienia świadomej gospodarki zasobami glebowymi.

Rolnicy mają świetny trik na dzisiejsze święto

A tymczasem rolnicy z Kansas już dawno odkryli, jak sprawdzić jakość gleby przy pomocy niczego innego, jak zwykłych białych majtek. Za pomysłem stała Lisa French, która na wiosnę 2017 roku przekazała rolnikom białe bokserki, by ci zakopali je na swoich polach pod koniec kwietnia.

Po trzech miesiącach rolnicy musieli odkopać majtki i przynieść je na dni pola.

-Mikroby glebowe patrzą na włókna bawełniane tak samo, jak na inne pozostałości w glebie. Z tego eksperymentu dowiadujesz się, że im bardziej te majtki zostały zniszczone, tym zdrowsza jest biologia gleby na twoim polu - przekazał podczas spotkania Howard Miller.

Dzięki banalnie prostemu trikowi rolnicy mogli porównać, jaki jest stan gleby na różnych polach. Rolnicy dowiedzieli się, że na polach pojawiają się nie tylko mikroorganizmy glebowe. Zainteresowanie majtkami wykazały także większe zwierzęta.

Źródło: bezpluga, naukawpolsce.pap

Następny artykuł