Rolnicy - zwierzęta
And-kulak/Wikipedia/(CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 8 Lutego 2021

Zwierzęta powodują coraz większe zniszczenia. Rolnicy nie zostaną bez pomocy

Żubry coraz częściej zaczęły opuszczać zagajniki i podchodzić coraz bliżej do gospodarstw rolnych, co doprowadziło do licznych zniszczeń. Pomimo tego, że żubry są w Polsce pod ochroną, rolnicy mogli liczyć na pomoc. W sprawę zaangażował się burmistrz i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Portal Isolka, czyli internetowa gazeta powiatu sokólskiego podzielił się problemem, z jakim w ostatnich tygodniach zmagają się rolnicy. Mowa o żubrach, które pojawiają się w okolicach Lipska.

- I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby można je było spotkać tylko w okolicznych lasach. Jednak żubry opuszczają zagajniki w poszukiwaniu pożywienia, podchodzą do gospodarstw rolnych, powodując ogromne zniszczenia - przekazuje portal.

Rolnik potrzebował pieniędzy. Jednym podpisem stracił całe gospodarstwoRolnik potrzebował pieniędzy. Jednym podpisem stracił całe gospodarstwoCzytaj dalej

Zwierzęta wyrządzają szkody w gospodarstwach rolnych

- Żubry przychodzą i niszczą nam pryzmy kukurydzy czy oziminy, widać, że są wygłodniałe i szukają pożywienia. Boimy się też o swoje życie, ponieważ zwierzęta całym stadem podchodzą pod nasze podwórza, strach wyjść z domu. Pracownicy nadleśnictwa twierdzą, że dokarmiają żubry kiszonkami, ale zwierzętom bardziej smakuje kukurydza, więc wyjadają ją nam z pryzm. Proponowaliśmy nawet, że rolnicy mogą sprzedać kukurydzę, aby leśnicy wykładali ją w paśnikach. Ktoś chciał podnieść walory Puszczy Augustowskiej, sprowadzając tu żubry, a nie pomyślał o rolnikach, którym te zwierzęta wyrządzają szkody - przekazał w rozmowie z portalem rolnik z miejscowości Skieblewo w gminie Lipsk.

Z podobną sytuacją rolnicy w okolicy nie mieli wcześniej do czynienia. Wprawdzie w grudniu zwierzęta często były widywane na łąkach, ale nie podchodziły do gospodarstw. Sytuacja uległa zmianie, gdy pola pokrył się śniegiem, a żubry zaczęły szukać pożywienia u rolników.

Co z pomocą dla rolników?

- Byłem na szacowaniu szkód spowodowanych przez żubry, one robią szkody i cały czas tam są - dowiedzieli się dziennikarze portalu w nadleśnictwie, na którego terenie znajduje się Skieblewo.

A czy w związku z poniesionymi szkodami rolnicy mogą liczyć na pomoc?

- Żubr jest zwierzęciem chronionym i ja nie mogę mu nic zrobić. W tym przypadku działania musi podjąć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ja z ramienia nadleśnictwa na swoim terenie mam cały czas wystawioną paszę w postaci sianokiszonki, jednak kiszonka z kukurydzy jest bardziej kaloryczniejsza i żubry do niej idą. Nadleśnictwo Płaska jest właścicielem terenu w miejscowości Skieblewo, a koło łowieckie ten teren dzierżawi i z tych pieniędzy, które zarabia, musi zapewnić zwierzętom zimą pożywienie - pojawiło się w odpowiedzi z nadleśnictwa.

W sprawie wypowiedział się także burmistrz Lipska.

- Tak naprawdę moją jedyną kompetencją jest wystąpienie do RDOŚ o tzw. odstraszanie hukowe. Wysłaliśmy odpowiedni wniosek dotyczący tej sprawy. Rozmawiałem wstępnie z myśliwymi z koła łowieckiego i nadleśnictwem w Augustowie i Płaskiej, uzyskując obietnicę pomocy przy odstraszaniu. Rolnicy otrzymali także wnioski dotyczące odszkodowań oraz pastuchy elektryczne od nadleśnictwa, aby ogrodzić pryzmy. Panowie z nadleśnictwa deklarowali także, że postarają się odkupić od rolników kiszonkę kukurydzy, aby dokarmiać nią żubry. Może to pozwoli utrzymać je w puszczy. Sporo rolników zgłasza się do mnie z problemem dotyczącym żubrów, a ja staram się im pomóc. Kiedy tylko otrzymamy pozytywną decyzję w sprawie odstraszania, odbędzie się spotkanie w tej sprawie - przekazał Lech Łępicki w rozmowie z portalem.

Jak donosi portal, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku zapowiedziała, że sprawa związana ze zwierzętami zostanie rozwiązana. Zgodnie z informacjami, podjęte zostaną działania, które na celu mają przepłoszenie zwierząt metodą hukową.

- Burmistrz został też przez nas poinformowany o procedurze dotyczącej wypłaty odszkodowań dla rolników, którzy poniosą szkody spowodowane przez żubry. My jesteśmy odpowiedzialni za całą procedurę wypłacania odszkodowań i szacowania szkód - informuje RODOŚ.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Isolka

Następny artykuł