rolnicy - prognozy 2021
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 10 Lutego 2021

Agro Nawigator: Prognozy na produkty rolne na 2021 rok

W sieci pojawiła się już analiza Agro Nawigator, w której zamieszczono perspektywy dla rynku rolnego w 2021 roku. Jak przedstawiają się prognozy? Na co w bieżącym roku będą mogli liczyć rolnicy?

Jak przekazują eksperci, 2020 rok upłynął pod znakiem spadków cen na rynkach rolnych. Jako przyczynę wskazano zmniejszony popyt na produkty ze względu na pandemię koronawirusa. Jednak nie tylko to miało wpływ. W minionym roku narastały także problemy związane z chorbami zwierzęcymi, takimi jak afrykański pomór świń (ASF), czy ptasia grypa.

- Według GUS ceny skupu podstawowych produktów rolnych w grudniu’20 zmalały o 6,1% r/r, głównie z uwagi na znaczące spadki cen trzody chlewnej i drobiu. Silną tendencję wzrostową odnotowały natomiast ceny zbóż - przekazano w analizie.

W takim razie, jakie są prognozy na 2021 rok?

Samochód ciężarowy, przewożący 170 sztuk trzody chlewnej wpadł do rowu. Padło 40 świńSamochód ciężarowy, przewożący 170 sztuk trzody chlewnej wpadł do rowu. Padło 40 świńCzytaj dalej

Możliwe odbicie cen surowców rolnych, jednak nie od razu

- W 2021 możliwe jest odbicie cen surowców rolnych, głównie zwierzęcych, ale dopiero w dalszej części roku. Znaczące spadki opłacalności w 2020 mogą przede wszystkim spowodować zmiany w zakresie podaży. Poprawie mogą ulec uwarunkowania popytowe z uwagi na lepszą kondycję gospodarki od 2020, oraz mniejsze prawdopodobieństwo restrykcji gospodarczych (w tym w HoReCa), z uwagi na szczepienia przeciw COVID-19 - można przeczytać w analizie.

Jak zaznaczono, czynnikiem ryzyka w pierwszych miesiącach roku dla dynamiki cen będzie przedłużający się lockdown, nie tylko w Polsce.

Ceny na rynku trzody chlewnej

- Prognozujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej według GUS będzie w 2021 niższa o 7-12 % r/r (vs -3,2% r/r w 2020), choć z uwagi na znaczną zmienność cenową w 2020 (bardzo wysokie ceny trzody w 1q20), 1q21 będzie charakteryzować się wciąż znaczącymi, ponad
30-proc., spadkami cen w relacji rocznej - wskazano.

Na cały rynek, nadal negatywnie będzie wpływać, nic innego, jak ASF w Niemczech.

- W kierunku obniżek cen w 2021 oddziaływać będzie prawdopodobne zmniejszenie popytu w Chinach (postępująca odbudowa krajowego stada). Większych dostosowań po stronie podażowej na rynku świń w UE można spodziewać się dopiero w drugiej połowie roku, w której wzrosty cen mogą sięgnąć przeciętnie ok. 10% r/r, choć wciąż do poziomu niższego niż średnio w latach 2017-2019 - można przeczytać w raporcie.

Z analiz wynika, że szybsze zmiany w produkcji będą mogły zostać odnotowane na rynku drobiu.

Cena mleka i pszenicy

- Przeciętna cena skupu mleka w 2021 zwiększyć się może o 1-4% r/r po wzroście o 1,8% r/r w 2020. Będzie to rezultatem spowolnienia dynamiki produkcji u największych eksporterów produktów mleczarskich w 2021 przy utrzymaniu wysokiego popytu na produkty mleczarskie w Chinach oraz rosnącego poziom kosztów pasz, z uwagi na wysokie ceny zbóż - pojawiło się w analizie.

W przypadku ceny skupu pszenicy może się zwiększyć 8-12% r/r.

Całą analizę rynku rolnego na 2021 rok można znaleźć >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Agro Nawigator

Następny artykuł