
BI: "Wielu rolników w jednym regionie Polski to milionerzy". Wszystko dzięki ziemi rolnej
- Ziemia drożeje. Dzięki temu wielu rolników w jednym regionie Polski to milionerzy - przekazuje dziś portal Business Insider. Zgodnie z raportem HRE Investments wartość gruntów w województwie warmińsko-mazurskim jest najwyższa w całym kraju.
Jak wynika z raportu HRE Investments, wartość gruntów przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim wynosi około 1,1 miliona złotych.
- Ziemia rolna od lat drożeje, a gospodarstwa w tym regionie są duże. Znacznie mniejsze kwoty odnotowywane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - takie wnioski z raportu HRE Investments przekazali dziennikarze BI.
Ceny ziemi wzrosły w czasie epidemii
- Według GUS, pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o trochę ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem. Przecięta cena to już 42,7 tys. zł za ha - szacuje HRE Investments, biorąc pod uwagę ceny transakcyjne i jakość sprzedawanych działek.
Z analizy wynika, ze cena ziemi zaczęła się podnosić w trakcie epidemii.
- Niedługo po pojawieniu się choroby, popyt na działki budowlane, rekreacyjne, leśne, czy rolne gwałtownie wzrósł. Zainteresowanie działkami było w ubiegłym roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej - przekazał główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.
Milionerzy z Warmii i Mazur
Wspomniani rolnicy milionerzy mają zamieszkiwać okolice Warmii i Mazur, to właśnie tam ziemia ma być najdroższa.
- Nie bez znaczenia jest fakt, że te tereny są szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast. Pewnie też dlatego w warmińsko-mazurskim przeciętny hektar zdrożał od końca 2004 r. o ponad 800 proc. podczas gdy średnia wzrostu dla całego kraju wynosi ok. 590 proc - wskzauje BI.
Co więcej, ziemie rolników sporo są warte w woj. opolskim, pomorskim czy kujawsko-pomorskim. "Skromniejsza" wartość 140 do 172 tysięcy złotych składa się na przeciętne gospodarstwo w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i małopolski.
W materiale przypomniano, że ziemia rolna nie jest dla każdego.
- Nabywcami mogą być przede wszystkim rolnicy indywidualni, samodzielnie gospodarujący i mieszkający w okolicy posiadanych działek przez co najmniej 5 lat. Od końca 2019 r. osoby niebędące rolnikami mogą kupować działki rolne o powierzchni mniejszej niż hektar - informuje BI.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownica
- Nowy film Emilki z Laszek: "Puściłam pawia". W Skaryszewie wszystko się nagrało
- Natalia z "Rolnik szuka żony" urodziła. Zdjęcia maluszka już pojawiły się w sieci
Źródło: Business