Rolnicy - ziemia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 9 Lutego 2021

BI: "Wielu rolników w jednym regionie Polski to milionerzy". Wszystko dzięki ziemi rolnej

- Ziemia drożeje. Dzięki temu wielu rolników w jednym regionie Polski to milionerzy - przekazuje dziś portal Business Insider. Zgodnie z raportem HRE Investments wartość gruntów w województwie warmińsko-mazurskim jest najwyższa w całym kraju.

Jak wynika z raportu HRE Investments, wartość gruntów przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim wynosi około 1,1 miliona złotych.

- Ziemia rolna od lat drożeje, a gospodarstwa w tym regionie są duże. Znacznie mniejsze kwoty odnotowywane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - takie wnioski z raportu HRE Investments przekazali dziennikarze BI.

Ceny ziemi wzrosły w czasie epidemii

- Według GUS, pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o trochę ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem. Przecięta cena to już 42,7 tys. zł za ha - szacuje HRE Investments, biorąc pod uwagę ceny transakcyjne i jakość sprzedawanych działek.

Samochód ciężarowy, przewożący 170 sztuk trzody chlewnej wpadł do rowu. Padło 40 świńSamochód ciężarowy, przewożący 170 sztuk trzody chlewnej wpadł do rowu. Padło 40 świńCzytaj dalej

Z analizy wynika, ze cena ziemi zaczęła się podnosić w trakcie epidemii.

- Niedługo po pojawieniu się choroby, popyt na działki budowlane, rekreacyjne, leśne, czy rolne gwałtownie wzrósł. Zainteresowanie działkami było w ubiegłym roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej - przekazał główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Milionerzy z Warmii i Mazur

Wspomniani rolnicy milionerzy mają zamieszkiwać okolice Warmii i Mazur, to właśnie tam ziemia ma być najdroższa.

- Nie bez znaczenia jest fakt, że te tereny są szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast. Pewnie też dlatego w warmińsko-mazurskim przeciętny hektar zdrożał od końca 2004 r. o ponad 800 proc. podczas gdy średnia wzrostu dla całego kraju wynosi ok. 590 proc - wskzauje BI.

Co więcej, ziemie rolników sporo są warte w woj. opolskim, pomorskim czy kujawsko-pomorskim. "Skromniejsza" wartość 140 do 172 tysięcy złotych składa się na przeciętne gospodarstwo w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i małopolski.

W materiale przypomniano, że ziemia rolna nie jest dla każdego.

- Nabywcami mogą być przede wszystkim rolnicy indywidualni, samodzielnie gospodarujący i mieszkający w okolicy posiadanych działek przez co najmniej 5 lat. Od końca 2019 r. osoby niebędące rolnikami mogą kupować działki rolne o powierzchni mniejszej niż hektar - informuje BI.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Business

Następny artykuł