
Rozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spis
Ledwo zakończył się Powszechny Spis Rolny, który został przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 roku, w którym udało się spisać ponad 98% wszystkich gospodarstw, a już wiadomo, że rolników czeka niemal "powtórka z rozrywki".
Mowa oczywiście o Narodowym Spisie Powszechnym, który dotyczyć będzie wszystkich Polaków, co oznacza, że pomimo tego, iż dopiero co rolnicy zdążyli się spisać w Powszechnym Spisie Rolnym i tak będą musieli brać udział w kolejnym spisie przeprowadzanym przez Główny Urząd Statyczny.
Dlaczego rolnicy będą brali udział w kolejnym spisie?
- Szacujemy ludność Polski na około 38 milionów ludzi i proszę sobie wyobrazić, że my teraz te 38 milionów chcemy spisać. To olbrzymie przedsięwzięcie -przekazał prezes GUS dr Dominik Rozkrut w rozmowie z TVP Bydgoszcz
Wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkiem każdego mieszkańca. Dlaczego rolnicy będą musieli spisywać się ponownie, skoro ledwo wzięli udział w Spisie Rolnym? Wynika to z tego, że podczas Narodowego Spisu Powszechnego, odpowiadać będą na inne pytanie, które dotyczyć będą innych sfer życia.
Narodowy Spis Powszechny
- Najbliższy spis powszechny będzie przeprowadzony od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze do Narodowego Spisu Powszechnego 2021 - informuje Główny Urząd Statystyczny.
Narodowy Spis Powszechny zostanie w pełni przeprowadzony przy pomocy samospisu internetowego.
Obowiązkiem wzięcia udziału w spisie zostały objęte:
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach również tych, niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego - zaznacza GUS.
Co więcej, by zapobiec sytuacji, w której ktoś nie będzie mógł wziąć udziału w samospisie, zgodnie z ustawą urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniego sprzętu do wzięcia udziału w spisie.
- Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu będzie opublikowana w odpowiednim czasie na stronie GUS i stronie spisu - zaznaczono na stronie GUS.
A jakie pytania się pojawią podczas spisu? Polacy będą musieli podać informacje o członkach swojej rodziny, ich wykształceniu, pracy, wyznaniu, a także budynkach, w których mieszkają.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Rozpoczną się kontrole gospodarstw. Wszystko przez kolejne ognisko ptasiej grypy
- Skandaliczne zachowanie wobec Emilki z "Rolnicy. Podlasie". Ciąg dalszy nękania
- Zjechał cysterną do rowu, na ulicę wylało się mleko. Nie do wiary, co było przyczyną zdarzenia
Źródło: Topagrar, GUS