Rolnicy - pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 14 Lutego 2021

Rolnicy są biedni czy bogaci? Sytuacja mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego

Niedawno w mediach pojawiły się doniesienia, jakoby rolnicy byli milionerami ze względu na wartość ich ziemi. Jak informowano, grunty przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim są warte ponad jeden milion złotych, o czym więcej pisaliśmy. A jak to wygląda w praktyce? Czy rolnicy z Warmii rzeczywiście są "bogaczami"?

Jak wynika z informacji zamieszczonych w lokalnych mediach, rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego znaleźli się (tak jak rolnicy z całej Polski), w ciężkiej sytuacji finansowej. W tym momencie w obliczu pandemii mierzą się z ogromnymi stratami finansowymi.

Rolnicy w województwie warmińsko-mazurskim

- Tarcze antykryzysowe zastosowane do rolnictwa pozwalają rolnikowi otrzymać maksymalnie 7000 Euro do jednego gospodarstwa. Niby nie tak mało, ale średnia wypłacona kwota z tarczy wynosiła około 6600 złotych. Szczególnie trudną sytuację mają hodowcy drobiu i trzody chlewnej, gdzie ceny skupu są poniżej kosztów chodowli - przekazał podczas konferencji prasowej poseł z regionu Zbigniew Ziejewski, którego zdaniem pomoc rządzących jest "dalece niewystarczająca".

Tragedia w Miesiączkowie: młody mężczyzna zajął się ogniem, wszystko na oczach ojcaTragedia w Miesiączkowie: młody mężczyzna zajął się ogniem, wszystko na oczach ojcaCzytaj dalej

Zdaniem Urszul Pasławskiej, którą cytuje portal, w regionie warmińsko-mazurskim jest wiele małych gospodarstw, do których teraz należałoby dostosować politykę rolną.

- Gospodarstwo w województwie zachodniopomorskim ma średnio około 30 ha powierzchni, my mamy średnio około 23 ha. Będziemy zabiegać o to, żeby każde województwo miało swoją politykę regionalną w Brukseli. Na Warmii i Mazurach produkuje się bardzo dużo zbóż. Kiedy dokona się przekopu Mierzei Wiślanej, zwiększą się nasze możliwości eksportowe i wywozić zboże do innych krajów. Bardzo ważne jest także odblokowanie granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Tam są potężne możliwości eksportowe, musimy dążyć do ponownego wznowienia małego ruchu granicznego - przekazała.

Rolnicy "zostali praktycznie bez pomocy"

Takiego samego zdania na temat rolników jest Jerzy Salitra, rolnik i członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

- Rolnicy, pomimo zapewnień rządzących, że zostaną włączeni do pomocy w ramach tarcz antykryzysowych na takich samych zasadach, jak przedsiębiorcy, zostali praktycznie bez pomocy. Największe straty w związku z pandemią korona wirusa ponieśli rolnicy w produkcji zwierzęcej oraz producenci warzyw i owoców. Pomoc, jaką otrzymali rolnicy to kropla w morzu potrzeb wynikających z poniesionych strat- przekazał.

Obraz rolnika wykreowany w ostatnich dniach w prasie, jednak kłóci się z tym, jak rzeczywiście wygląda sytuacja. Chociaż rolnicy posiadają cenę o wysokiej wartości, ich sytuacja w tym momencie może być ciężka. Portal olsztyński idealnie określił rolników "biednymi bogaczami".

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Olsztyn.com

Następny artykuł