Rolnicy - konferencja prasowa
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 14 Grudnia 2020

Formy wsparcia rolników. Głos w sprawie zabrał minister rolnictwa

Dzisiaj w ministerstwie rolnictwa miała miejsce konferencja prasowa, na której szef resortu Grzegorz Puda mówił o formach wsparcia dla rolników. Puda przypomniał o wydłużeniu terminu składania wniosków, poruszył sprawę związaną z działaniem w sprawie afrykańskiego pomoru świń, a także odniósł się do sprawy, która dzisiaj wyszła na jaw.

Jednym z głównych wątków, który poruszony został dzisiaj podczas konferencji prasowej, było przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

- Wielu rolników i producentów świń zwracało mi uwagę, że występują problemy z pandemią koronawirusa, które uniemożliwiły im składanie wniosków o wsparcie ze względu na toczące się działania w związku z ASF. Ten termin był wówczas wyznaczony do 1 grudnia. Zgodnie z tym co obiecałem, termin na składanie wniosków jest przedłużony i w tej chwili można je składać do 21 grudnia. Mam nadzieję, że w tym roku jeszcze wielu producentów i rolników będzie w stanie skorzystać z tego rodzaju wsparcia. Liczę na to, że uda się jak największej liczbie producentów i hodowców skorzystać z tego typu wsparcia - zaznaczył Puda.

Więcej na temat przedłużenia składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można przeczytać >tutaj<.

Zwalczanie ASF w Polsce

Jak zaznaczył minister rolnictwa w Polsce w tym roku w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) zlikwidowana została rekordowa liczba świń. PortalFarmer.pl próbował dowiedzieć się o ministra, jak przebiega weryfikacja dotychczasowych strategii walki z ASF.

KRUS ogłosiła stawki składek. Ważne informacje ws ubezpieczenia rolników w I kwartale 2021 r.KRUS ogłosiła stawki składek. Ważne informacje ws ubezpieczenia rolników w I kwartale 2021 r.Czytaj dalej

- Tak, takie działania cały czas podejmujemy, weryfikujemy dotychczasową strategię. Ona oczywiście była skuteczna, natomiast zawsze coś w takiej strategii można poprawić. W tej chwili prowadzimy badania na paskach, które będą mogły być używane przez myśliwych, jeżeli wszystko się uda. Paski te pozwolą na sprawdzenie podstawie badań robionych na polowaniu czy odstrzelony dzik jest chory na ASF, czy nie. Z informacji medialnych można wyczytać, że ASF jest przenoszony przez ptactwo, w związku z tym musimy myśleć o szerokim działaniu. W najbliższym czasie będę spotykał się z minister rolnictwa niemieckiego oraz z ministrem rolnictwa czeskiego i w Brukseli będziemy podejmować temat naszej międzynarodowej współpracy w zakresie walki z ASF - przekazał Puda.

Pomoc dla rodziców

Kolejną formą pomocy, o której wspominał dzisiaj Grzegorzu Puda, jest możliwość ubiegania się o pieniądze na zakup komputerów dla dzieci rolników, który szerzej poruszaliśmy >tutaj<.

- W związku z pandemią wiele rodzin rolników, a przede wszystkim ich dzieci, korzysta ze sprzętu komputerowego i w związku z tym postanowiłem, że należy szukać takich form wsparcia, aby można z jednej strony wesprzeć całe rodziny, z drugiej strony, aby umożliwić wsparcie tym, którzy dotychczas nie mieli możliwości skorzystania ze wsparcia przy zakupie sprzętu elektronicznego - przekazał szef MRiRW.

Puda ws. kary nałożonej na Jeronimo Martins Polska

Przed zakończeniem spotkania Grzegorz Puda poruszył także kwestię kary nałożonej przez UOKiK na Jeronimo Martins Polska, o której dzisiaj zrobiło się głośno.

- We wszystkich sytuacjach, w których zagraniczne firmy będą wykorzystywać swoje możliwości i w sposób nieuczciwy działać kosztem rolników, kosztem polskich producentów (…), każdorazowo takie działanie będzie zgłaszane. Mogę obiecać, że będę wszystkie tego typu działania zgłaszać. Również po to, żeby pokazać, że w Polsce nie ma możliwości działania z takim bezpośrednim nadużyciem, wykorzystując polskich rolników. Warto podkreślić jeszcze raz 723 mln zł to jest największa do tej pory kara nałożona przez UOKiK za wykorzystywanie przewagi kontraktowej - odniósł się do sprawy minister rolnictwa.

Wsparcie konsumentów

Na sam koniec konferencji prasowej Grzegorz Puda poruszył temat wsparcia polskich producentów. Był to apel do konsumentów, którzy świadomie mogą wybierać polskie produkty spożywcze. W sprawie akcji "Solidarni z rolnikami" więcej można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Farmer, Twitter Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Następny artykuł