Rolnicy - mięso
pickpik
Autor Aneta Wasilewska - 15 Października 2020

Nie ma zgody. Rolnicy mówią stanowcze "nie" dla mięsa bez mięsa

Rolnicy zdecydowanie sprzeciwiają się wprowadzeniu jednakowego nazewnictwa dla produktów roślinnych i mięsnych. Mięso bez mięsa nie jest mięsem.

Rolnicy nie kryją oburzenia na pomysł, który wraca już kolejny raz. Sprawa uregulowania nazw zarezerwowanych wyłącznie dla mięsa budzi wiele kontrowersji. Znaczna część rolników opowiada się za zakazem nazywania produktów bezmięsnych mięsnymi. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych nie ma wątpliwości, czas na zachowanie zdrowego rozsądku.

Stało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzęStało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzęCzytaj dalej

Rolnicy mówią "nie"

Już w ubiegłym roku europejska Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawiała się nad wprowadzeniem zakazu używana nazw, które odnoszą się do mięsa i produktów mlecznych do nazywania produktów pochodzenia roślinnego. Decyzję argumentowano dobrem konsumenta, który może zostać wprowadzony w błąd, gdy na opakowaniu przeczyta "stek", a tak naprawdę produkt został wyprodukowany z soi. Przeciwnikami takiego zakazu są organizacje, które od lat promują roślinną żywność. Podkreślali, że wprowadzenie takiego zakazu nie ma sensu, skoro przed daniami bez mięsa wprowadza się przedrostek "wege" tj. "wegestek", "wegeburger".

Rolnik ukarany ogromnym mandatem za pracę w polu. Powód? Miastowym nie spodobała się jedna rzeczRolnik ukarany ogromnym mandatem za pracę w polu. Powód? Miastowym nie spodobała się jedna rzeczCzytaj dalej

Teraz Unia Europejska ponownie pochyla się nad problemem nazewnictwa produktów. Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych nie ma wątpliwości, że zakaz nalezy wprowadzić, by konsumenci nie byli wprowadzani w błąd podczas robienia zakupów.


- W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego np. wegańskie kiełbaski czy sojowe burgery. Oprócz stosowania tych oznaczeń niektóre podmioty działające na rynku spożywczym realizują ambitne strategie reklamowe i marketingowe, które w wielu przypadkach wprowadzają konsumentów w błąd, gdyż podmioty te starają się sprzedawać produkty wegańskie lub wegetariańskie jako substytuty produktów pochodzenia zwierzęcego – powiedział Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, cytowany w komunikacie.

Rolnicy rozpoczynają akcję "To nie jest stek"

Rolnicy z Polski zapowiedzieli, że przyłącza się do akcji "To nie jest stek", czyli kampanii COPA COGECA, europejskiej organizacji, która zrzesza rolnicze związki zawodowe oraz organizacje spółdzielcze.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzę
2. Nie żaden prawnik, nie ekonomista. Nową najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje robotnik
3. Wszyscy powinni się przygotować, zacznie się już w drugiej połowie miesiąca. Rolnicy mają mało czasu na zadbanie o uprawy i gospodarstwa

- Nazwy mięsa są głęboko zakorzenione w naszym dziedzictwie kulturowym. Boczek, szynka, carpaccio, stek, filet, kotlet i salami są nazwami tradycyjnymi, które kształtowały się przez wieki ciężkiej pracy rolników i rzeźników i które ponadto bardzo się różnią w zależności od regionu, z którego pochodzą - co sprawia, że są tak wyjątkowe. Nikomu nie trzeba dzisiaj tłumaczyć, czym są te produkty lub czego można się spodziewać, gdy uda się po nie do sklepu. Dlatego też nazwy te do tej pory nie potrzebowały żadnej ochrony - zaznacza Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite zastosowanie liści laurowych. Rozwiążą uciążliwe problemy ze skórą, działanie zachwyci każdego
  2. Pracownica schroniska nie wiedziała, że jest nagrywana. Wideo z monitoringu pokazało prawdę o jej pracy
  3. Fatalna informacja dla wszystkich właścicieli maszyn rolniczych. Ma być o wiele gorzej
  4. Na rolników zostanie nałożony nowy obowiązek? Ma dotknąć każdego posiadacza psów
  5. Ależ zmiana. Marta Manowska z "Rolnik szuka żony" zachwyciła
  6. Zmieniają obostrzenia, właśnie opublikowano nowe rozporządzenie. Już jutro wchodzą w życie

Źródło: Businessinsider

Następny artykuł