Rolnicy - słowa LIR
kadr z programu "Rolnicy. Podlasie"
Autor Aneta Wasilewska - 18 Stycznia 2021

"Rolnicy. Podlasie" i "Chłopaki do wzięcia" szkodzą rolnikom? LIR ostro o popularnych programach

Zgodnie z oceną Lubelskiej Izby Rolniczej programy, które przedstawiają polską wieś i rolników, są krzywdzące i nie ukazują całej prawy. Zdaniem LIR, osoby, które pokazywane są w popularnych programach telewizyjnych negatywnie wypływają na wizerunek rolnika, czy mieszkańca polskiej wsi.

Programy "Rolnicy. Podlasie", "Chłopaki do wzięcia", czy "Damy i wieśniaczki" cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Widzowie chętnie zasiadają przed telewizorami, by dowiedzieć się, jak wygląda życie rolników, czy życie na wsi. Jednak, czy obraz, który kreują, pokrywa się z rzeczywistością?

LIR: "Słaba jakość, płytka i tania rozrywka"

Głos w sprawie programów zabrał Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Roilniczej.

- Autorzy programów tj. „Chłopaki do wzięcia”, „Damy i wieśniaczki” czy “Rolnicy Podlasie” jako swoich bohaterów najczęściej ze świadomym zamysłem i celowością wybierają osoby słabo wykształcone, niezaradne życiowo, ułomne, uwikłane w różnego rodzaju patologie i uzależnienia, na swój sposób naiwne, często dobrotliwe. Wykorzystywana jest przy tym często zła sytuacja materialna tych ludzi lub ich naiwna chęć zaistnienia w mediach oraz w ich własnym środowisku. Osoby te godzą się na udział w tego rodzaju produkcjach za stosunkowo niskie wynagrodzenia i podpisują podsuwane im przy tym umowy, które często nie są dla nich do końca zrozumiałe. W efekcie widzom takich programów serwowana jest słabej jakości, płytka i tania rozrywka, która niestety przy sporej oglądalności a niskich nakładach finansowych przynosi zapewne ogromne dochody komercyjnym stacjom telewizyjnym i portalom internetowym – mówi Gustaw Jędrejek, prezes LIR.

Co więcej, samorząd rolnicy ocenia, że kreowanie wizerunku rolnika i mieszkańca wsi są nie tylko krzywdzące, ale i nieprawdziwe. Problem jest także z samym obrazem polskiej wsi, która jawi się jako zaniedbane domostwa, budynki gospodarcze i błotniste drogi.

Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieMinisterstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieCzytaj dalej

Rolnictwo i wieś się zmieniają

- Czy tak powinna być przedstawiana polska wieś? Każdy, kto mieszka lub bywa na wsi, wie, że tak nie jest. Zdarzają się jeszcze miejsca zaniedbane, ale są to sytuacje rzadkie, a już na pewno nie są to obrazy reprezentatywne dla polskiej wsi. Rolnictwo i wieś na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmieniły - zaznacza Antoni Skura, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem Skury, rolnicy dziś już nie są postrzegani, jako osoby niewykształcone, które mieszkają na zaniedbanej wsi.

- Polscy rolnicy już od dawna postrzegani są jako dobrze wykształceni, doświadczeni profesjonaliści, przedsiębiorcy, ludzie uczciwie i ciężko pracujący, efektywnie wykorzystujący fundusze unijne oraz nowoczesne technologie w rolnictwie Wiejskie obejścia nie różnią się już od podmiejskich osiedli, są najczęściej zadbane, nowocześnie urządzone i wyposażone. Nasze wsie i małe miejscowości są naprawdę piękne - zaznacza Skura.

Zdaniem przedstawicieli Lubelskiej Izby Rolniczej niezbędna jest poprawa wizerunku rolnika i polskiej wsi w mediach. Izba jest przekonana, że potrzebne są alternatywne programy, w których będzie widać, jak wygląda życie na wsi. Mowa o programach, w których rolnicy będą przedstawiani w pozytywnym świetle, jako nowocześni producenci żywności, którzy żyją w zgodzie z naturą i szanują środowisko naturalne.

Z drugiej strony wizerunek rolnika zmienia się, o czym niedawno wypowiedziała się Marta Manowska, prowadząca popularnego programu "Rolnik szuka żony".

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: WRP

Następny artykuł