Rolnicy - folia
Bicanski/Pixinio
Autor Aneta Wasilewska - 19 Lutego 2021

Rolnicy mieli oddać 200 ton folii rolniczej, samorząd otrzymał pieniądze. Teraz pojawił się niepokój o dotacje

Zgodnie z informacjami, które przekazał portal Dziennik Wschodni, rolnicy z gminy Biała Podlaska niechętnie przekazują folie rolnicze, a na ten cel samorząd uzyskał pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wójt zastanawia się nawet, czy nie będzie problemów z rozliczeniem dotacji. 

W 20219 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaproponował specjalny program usuwania folii z działalności rolniczej. Chodzi o zużyte folie po sianokiszonkach.

- Rolnicy z gminy Biała Podlaska mogli od maja ubiegłego roku bezpłatnie przekazać je do unieszkodliwienia - informuje Dziennik Wschodni.

Rolnik w pożarze stracił maszyny rolnicze za 2 mln zł. Rodzina prosi o pomocRolnik w pożarze stracił maszyny rolnicze za 2 mln zł. Rodzina prosi o pomocCzytaj dalej

Zbliża się koniec przyjmowania odpadów

- W lutym kończy się przyjmowanie tych odpadów. Otrzymaliśmy na ten cel dotację. Ale do tej pory zebraliśmy 17 ton, tymczasem zgłosiliśmy zapotrzebowanie na zbiórkę 200 ton tych odpadów. Nie wiem, czy uda nam się ponownie taki wniosek o to działanie skierować, bo możemy mieć problem z rozliczeniem dotacji - przekazał wójt Wiesław Panasiuk w rozmowie z portalem.

Co więcej, Panasiuk nie wie, co poszło nie tak, że rolnicy nie oddawali folii. Jak przekonuje radny Marka Sawczuka z PSL, rolnicy mają folię.

- Chodzi o transport tej folii. Jeśli te pieniądze miałyby przepaść, to może zorganizujmy transport tak, aby rolnicy w swoich wioskach mogli to oddać - przekazał Sawczuk.

Rolnicy, którzy mają odpady mogą przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Czosnówce.

- Taką mamy umowę podpisaną, bo odbiorca nie wyraził zgody, aby „kolędować” od wioski do wioski. Ale jeśli będzie nowe rozdanie, to rzeczywiście trzeba zorganizować więcej punktów, w kilku rejonach gminy. Ale teraz mleko już się rozlało- dodał Panasiuk.

Samorząd nie musi obawiać się o dotacje

- W ramach umowy zawartej z NFOŚiGW, gmina Biała Podlaska uzyskała ponad 51 tys. zł dofinansowania. Dotychczas wypłacono gminie kwotę 6,2 tys. zł za zebranie 12,780 Mg odpadów. W związku z tym, że zapotrzebowanie określane na etapie składania wniosków o dofinansowanie często opierało się na szacunkach, NFOŚiGW akceptować będzie ostateczny rzeczywisty efekt ekologiczny osiągnięty w ramach umowy. Dofinansowanie będzie wypłacone proporcjonalnie do zebranych odpadów - usłyszeli dziennikarze w rozmowie z biurem promocji NFOŚiGW.

Jak zaznaczono na portalu, na ten moment nie wiadomo, czy odbędą się kolejne edycje.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Dziennik Wschodni

Następny artykuł