rolnicy
screenshot z ventusky.com
Autor Magdalena Więckowska - 19 Października 2020

Niepokojące dane dla 1,5 mln gospodarstw rolnych. Chodzi o pogodę

Rolnicy z niepokojem obserwują otaczającą sytuację - i nie chodzi tutaj bynajmniej o kwestie związane ze strajkami, lecz pogodą. Okazuje się, że pierwsza część jesieni nie stała się łaskawym czasem dla wielu rolników. Ulewne deszcze uniemożliwiły zebranie suchej kukurydzy, a przymrozki utrudniają kolejne prace rolne, mające zakończyć sezon na polach.

Rolnicy z pewnością zastanawiają się, jaka jest długoterminowa prognoza pogody i w jaki sposób może ona oddziałać na ich codzienność w gospodarstwach rolnych. Niestety, dane są dość niepokojące dla ponad 1,5 miliona gospodarstw rolnych w Polsce.

Rolnicy i nieustanna walka z pogodą

Ostatnie lata nauczyły nas, że zima przestaje być zimą - staje się coraz cieplejsza, ale nie sprawia przez to mniej problemów tym, którzy zależą od jej zmian. Dotyczy to zwłaszcza rolników, dla których pogoda jest jednym z najważniejszych wyznaczników biznesowych prognoz w gospodarstwach rolnych. Choć mamy końcówkę października, to są za nami pierwsze naprawdę zimne dni, przymrozki, a również w niektórych częściach Polski - pierwsze opady śniegu. Lokalizacja opadów białego puchu nie powinna dziwić - mieszkańcy Beskidów nie są zaskoczeni, gdy pierwsze oznaki zimy pojawiają się w ich rodzinnych stronach jeszcze przed Wszystkimi Świętymi.

Jaka będzie pogoda na kolejne miesiące?

Stwierdzenie synoptyków, że nadchodząca zima przełomu 2020 i 2021 roku będzie raczej zielona niż biała, nie dziwi. Niepokojące dane nie dotyczą bowiem samego przebiegu zimowych miesięcy, ale końcówki jesieni, która może wpłynąć na pracę rolników. Zima ma być łagodna, w odróżnieniu od końcówki jesieni. W ostatnim czasie nad Polską zawisło zimne, arktyczne powietrze, które było odpowiedzialne za drastyczny spadek temperatury i - jak twierdzą niektórzy synoptycy - może spowodować gwałtowne uderzenie zimy po 20 listopada. Prognozy przewidują w tym czasie nawet pół metra śniegu. W najbliższych dniach temperatura nie będzie nas rozpieszczać - na terenie całego kraju spodziewać się możemy od 9 do 15 stopni Celsjusza. Do tego wiatr i zachmurzone niebo nie będą korzystnie działać na nasz humor i wolę do życia. Może się jednak wydarzyć, że w pewnych regionach kraju nastąpią lokalne przejaśnienia. Z pewnością temperatura do końca tygodnia będzie stopniowo wzrastać. Niestety, dużo gorzej ma być w listopadzie. Warto na taki czas zadbać o odpowiednią suplementację diety i odpowiedni ubiór, aby infekcje nie pogorszyły naszego samopoczucia podczas najsmutniejszych miesięcy w roku.

Następny artykuł