Rolnicy - oświadczenia
ybernardi/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 20 Lutego 2021

Rolnicy są oburzeni "bezsensownymi oświadczeniami". Przy zakupie nawozów muszą podawać swoje dane

Problem pojawił się, gdy od 1 lutego 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe zapisy. Zgodnie z nimi, nabywcy niektórych towarów zobligowani są do podpisywania oświadczenia, w którym zawrzeć muszą swoje dane np. numer dowodu, czy numer PESEL. W oświadczeniu potwierdzić trzeba także, że nawóz zostanie wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem. Rolnicy nie kryją oburzenia sprawą.

Wypełnić oświadczenie musi każdy, kto chce nabyć nawozy azotowe o zawartości powyżej 16% azotu.

Rolnicy są oburzeni "bezsensownymi oświadczeniami"

- Takie oświadczenia rolnicy kupujący nawozy azotowe wypisują od początku lutego. Dla mnie to też nie ma sensu, bo przecież wiadomo, że rolnik kupuje nawóz, żeby go na polu wysypać. No, ale takie są przepisy. Niektórzy rolnicy są oburzeni, nie chcą wpisywać tych danych - usłyszeli dziennikarze portalu Dziennik Bałycki w brodnickiej składnicy opałowej i przemysłowej.

Rolnikom zdecydowanie nie spodobało się to, że od początku miesiąca muszą wypełniać oświadczenia. Rolnik ze Świekatowa, Grzegorz Drewczyński wprost nazywa je "bezsensownymi oświadczeniami"

Policyjny pościg za ciągnikiem. Nietrzeźwy rolnik w przyczepce przewoził wnuczkęPolicyjny pościg za ciągnikiem. Nietrzeźwy rolnik w przyczepce przewoził wnuczkęCzytaj dalej

- Rozmawiałem na ten temat z kolegami – rolnikami i wszyscy są oburzeni. Po co w oświadczeniu nabywcy podawać numer dowodu, przez kogo dokument został wydany? Przecież to dane wrażliwe, a tylu jest oszustów, którzy biorą kredyty, wykorzystując cudze dane. Nie podejrzewam sprzedawców nawozów o nieuczciwość, ale oszuści mają swoje sposoby, by wykraść takie informacje. Prowadzimy gospodarstwa, na które często pracowało wiele pokoleń i nie chcemy stracić naszego dobytku przez nierozważnych urzędników! Z jednej strony wprowadza się RODO, a z drugiej wprowadza takie bezsensowne oświadczenia - przekazał w rozmowie z portalem.

Rozporządzenie europejskie ws. oświadczeń

Zgodnie z zapisami, które znalazły się w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 98/2013, oświadczenia należy wypełniać od 1 lutego 2021 roku.

- Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane przepisy dotyczące udostępniania, wprowadzania, posiadania i stosowania substancji lub mieszanin, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem zastosowane do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych, w celu ograniczenia dostępności tych substancji lub mieszanin dla przeciętnych użytkowników, oraz w celu zapewnienia właściwego zgłaszania podejrzanych transakcji w ramach całego łańcucha dostaw- wskazali twórcy rozporządzenia.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Dziennik Bałtycki

Następny artykuł