rolnicy
unsplash.com / fot. Markus Spiske
Autor Magdalena Więckowska - 22 Stycznia 2021

UE pyta rolników o zdanie. Ruszyły konsultacje społeczne ws. zrównoważonego stosowania pestycydów

Rolnicy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej mogą od 18 stycznia 2021 roku wyrazić swoje zdanie w kwestii zrównoważonego stosowania pestycydów. Działanie to ma odbywać się w ramach oceny Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.

Rolnicy mogą wypełnić specjalny kwestionariusz, który dostępny jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej pod >tym< linkiem.

Rolnicy i kwestionariusz dotyczący stosowania pestycydów

Konsultacje społeczne przeprowadzane są przez władze unijne od 18 stycznia 2021 roku do 12 kwietnia 2021 roku. W tym czasie każdy rolnik będzie mógł zabrać głos w kwestii wspólnotowego działania w kwestii zrównoważonego użycia pestycydów.

Wszystko to ma posłużyć jako ocena Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej (oznaczenie: 2009/128/WE), która została uchwalona 21 października 2009 roku.

Celem opisywanej dyrektywy jest ograniczenie użycia pestycydów przez rolników. Ma to pozytywnie wpłynąć na zdrowie konsumentów oraz na stan środowiska naturalnego. W to miejsce Unia Europejska chce promować możliwość korzystania ze zintegrowanej ochrony przed szkodnikami, np. w postaci niechemicznych alternatyw.

Samotna świnia na spacerze przy restauracji McDonald's. Internauci: Samotna świnia na spacerze przy restauracji McDonald's. Internauci: "świnka też głodna"Czytaj dalej

Władze unijne będą się w pierwszej kolejności przyglądały kwestionariuszom wypełnianym przez rolników, którzy stosują pestycydy, lecz także opiniom tych osób, które takie środki stosują, nie będąc rolnikami.

Ważnym wyznacznikiem będą tutaj opinie organizacji pozarządowych zorientowanych na dbałości o środowisko i zdrowie, stowarzyszeń zawodowych związanych z przemysłem oraz podmiotów gospodarczych w różnych sektorach działalności rolniczej.

Unia Europejska zachęca ponadto do wypełniania kwestionariuszy stowarzyszenia konsumentów, ekspertów naukowych, czy rozmaitych organów krajowych państw członkowskich Wspólnoty. Z pewnością warto pozostać nieobojętnym w kwestii tak istotnej dla dalszego rozwoju rolnictwa i stanu środowiska naturalnego.

Przestrzeń na krytykę

Władze unijne są zainteresowane oceną na temat działania, jakim jest zrównoważone stosowanie pestycydów. Pod lupę będą brane wszelkie problemy związane z wprowadzaniem zapisów prawnych w życie - zamiana pestycydów na inne alternatywy jest bowiem sporym wyzwaniem dla sektora rolniczego.

UE chce zapoznać się ze zdaniem różnych osób również w kwestii związanej z egzekwowaniem i stosowaniem zapisów związanych ze zrównoważonym stosowaniem pestycydów. Przewidziane jest także miejsce na krytykę - rolnicy mogą zasygnalizować, iż pestycydy są niekiedy wycofywane tak szybko, że nie sposób na czas znaleźć dla nich sensownej alternatywy.

W sytuacji zmiany przepisów prawnych często podnoszą się głosy krytyczne oraz sprzeciw - kwestia związana z pestycydami mocno poruszyła środowisko rolnicze. W sytuacji, gdy UE otwiera pole do dialogu, warto skorzystać z możliwości wypowiedzenia się na dany temat. Żaden głos nie pozostanie bez znaczenia.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: ec.europa.eu

Następny artykuł