Rolnicy - SM ROTR
Andrzej Błaszczak/ Wikipedia/(CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 22 Lutego 2021

Syndyk Spółdzielni Mleczarskiej ROTR przewiduje wypłaty należności. Rolnicy dostaną zaległe pieniądze za mleko

Wraca sprawa Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie. Zgodnie z informacjami, które pojawiły się w lokalnych mediach, syndyk spółdzielni ROTR Sylwester Zięciak przewiduje częściową wypłatę należności za mleko dla rolników.

Jeszcze w 2018 roku Sąd Rejonowy w Toruniu podjął decyzję o postawieniu Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w stan upadłości. Spółdzielnia już kilka miesięcy wcześniej przestała wypłacać rolnikom pieniądze, albo robiła to bardzo nieregularnie. Jak przekazał portal Rypin Nasze Miasto, syndyk Sylwester Zięciak zajął się ustaleniem wartości majątku.

- Potem zakład świadczył usługi na rzecz różnych podmiotów zewnętrznych, żeby utrzymać działalność w ruchu, płacić wynagrodzenie pracownikom, którzy zostali i by pokryć przynajmniej część kosztów stałych. Syndyk podejmował też próby sprzedaży (włącznie z opuszczaniem ceny), ale bez rezultatu- informuje portal.

ARiMR wydłuża nabór. Więcej czasu na złożenie wniosków o wsparcie na przeciwdziałanie ASF i powodziomARiMR wydłuża nabór. Więcej czasu na złożenie wniosków o wsparcie na przeciwdziałanie ASF i powodziomCzytaj dalej

Rolnicy będą otrzymywać pieniądze

Jak przypomniał portal, w lipcu ubiegłego roku burmistrz Rypina Paweł Grzybowski proponował syndykowi, by zaczął prowadzić negocjacje z firmą Citronex. Jednak zdaniem Sylwestra Zięciaka, był to nietrafiony pomysł. Jak zaznaczał, sprzedaż mleczarni za 10 mln zł, w żaden sposób nie zaspokoi wierzycieli, a w tym rolników.

Teraz z zakładu zaczęto wyprzedawać maszyny. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane rolnikom, a przynajmniej części należności wobec nich.

- Na wypłatę należności w wysokości ok. 16 proc. mogą liczyć rolnicy, którzy zgłosili wcześniej swoją wierzytelność. To, co muszą zrobić w najbliższym czasie to przekazać aktualny numer rachunku bankowego. Po uprawomocnieniu się częściowego planu podziału środków będą dokonywane wypłaty - przekazał syndyk Sylwester Zięciak.

Sprawa Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie

Na początku 2018 roku pojawiły się informacje o tym, że może dojść do konsolidacji ROTR z innymi podmiotami. Jak przekazywał Portal Spożywczy, w grę wchodziły Polmlek, Mlekovita, oraz OSM Sierpc. Jednak do konsolidacji nie doszło. Kilka miesięcy później, ogłoszona została upadłość. Już wtedy SM znajdowała się w fatalnej sytuacji finansowej. Dlaczego doszło do upadku Spółdzielni Mleczarskiej, która przez lata działała na polskim rynku?

- Mimo to wydaje mi się, że główną przyczyną było złe zarządzanie. Ponadto, gdy sytuacja już była zła, zarząd przejawiał niechęć do współpracy z innymi, większymi mleczarniami, czy połączenia. Wiem, że kroki w sprawie fuzji były czynione m.in. przez OSM Sierpc.- mówił jeszcze w 2019 roku Zięciak w rozmowie z Portalem Spożywczym.

Co więcej, syndyk wskazał, że na pogorszenie sytuacji ROTR miała wpływ także pożyczka udzielona przez Polmlek oraz rosyjskie embargo.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Rypin Nasze Miasto, Portal Spożywczy

Następny artykuł