rolnicy
unsplash.com / fot. Gabriel Jimenez
Autor Magdalena Więckowska - 23 Listopada 2020

Jakie cechy charakteru kształtuje praca rolnika?

Rolnicy na co dzień zmagają się z wieloma przeciwnościami losu, lecz nie mogą sobie pozwolić na rozpaczanie. Podnoszenie się po porażkach spowodowanych złą pogodą lub kataklizmami należy do rolniczego zawodu - nikt nie może zaprzeczyć, że kształtuje to charakter i hartuje ducha.

Rolnicy są ludźmi, którzy muszą wykazywać się zdecydowaniem i upartością. Do tego dochodzi miłość do natury i pokora wobec żywiołów.

Rolnikom nigdy nie było łatwo

Pomimo tego, że żyjemy w czasach, w których mechanizacja objęła właściwie całe rolnictwo, nie oznacza to wcale, że życie przeciętnego rolnika stało się łatwe.

Wręcz przeciwnie - w obecnej epoce rolnicy zmagają się nie tylko z uprawą ziemi i hodowlą zwierząt, ale także z całą biurokracją, która wiąże się z posiadaniem gospodarstwa rolnego.

Nie na darmo mówi się, że być rolnikiem, to mieć kilka zawodów na raz.

Wytrwałość i pokora

Rolnicy na co dzień muszą wykazywać się wielką pokorą wobec pogody i żywiołów natury - nie wszystko może być przecież sterowane przez człowieka.

Natura potrafi zniszczyć plony i zniweczyć cały wkład pracy. Mimo to rolnicy nigdy się nie poddają i nawet po najbardziej dramatycznych sytuacjach wstają z kolan i walczą dalej.

Czy można wyobrazić sobie rolników, którzy nie są wytrwali? O rolnikach można powiedzieć wiele, lecz bez wytrwałości ich praca byłaby absolutnie niemożliwa.

Następny artykuł