Rolnicy - sytuacja w USA
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 24 Listopada 2020

Środki dla rolników rozdzielono pospiesznie. Teraz okazuje się, że w USA pieniądze w dużej mierze trafiły do oszustów

Pomoc dla rolników poszkodowanych na skutek pandemii wypłacana jest na całym świecie. Niestety, jak pokazał przykład Stanów Zjednoczonych, pośpiech nie jest wskazany. Już dziś wiadomo, że w USA doszło do "przekrętów" na znaczną skalę. Pieniądze zamiast do farmerów i producentów rolnych trafiły do oszustów.

Rolnicy ze Stanów Zjednoczonych w związku z pandemią koronawirusa moli liczyć na pomoc od państwa. Jak się teraz okazuje, wiadomości płynące z agencji rządowych, pieniądze w większej mierze w ogóle nie trafiły do potrzebujących.

Zgodnie z uchwaloną ustawa o wsparciu ekonomicznym dla rolników i przedsiębiorstw rolniczych, poszkodowani w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem mogli skorzystać z dwóch programów pomocy.

Pierwszym z nich jest program ochrony wypłat, a drugim program na wypadek strat ekonomicznych.

Pieniądze zamiast do rolników trafiły do oszustów

Agencje rządowe odpowiedzialne za rozdysponowanie rządowej pomocy dla rolnictwa w USA powiadomiły, że w ostatnich 14 dniach wypłacono więcej pieniędzy niż w ostatnich 14 latach. Niestety, pośpiech nikomu nie posłużył. Jak się okazuje, miliony zostały przekazane na konta tych, którym pomoc w ogóle się nie należała.

Jak donosi niemiecki portal agrarheute.de, pieniądze miały zostać przeznaczone na wsparcie farmerów, firm z branży rolniczej i do rolników, których dotknął kryzysy wywołany sytuacją pandemiczną. Wypłacano zarówno pożyczki, jak i dotacje. A gdzie popełniono błąd?

Procedury ubiegania się o pomoc finansową nie zapewniły należytej weryfikacji wnioskodawców, co w konsekwencji otworzyło furtkę dla oszustów.

Dla przykładu w Cleveland w stanie Ohio z dnia na dzień założono 72 gospodarstwa i firmy, do których przekazano 7,2 miliona dolarów w ramach pomocy.

Sprawą już zajęły się inspektorzy fedaralni

Niestety, pośpiech przy wypłacie pomocy dla rolników dał fatalne rezultaty. Nadużyciami już dziś zajęli się inspektorzy federalni. Jak przekazano, dochodzenia Inspektoratu Generalnego SBA już dziś wykazało, że w przypadku nawet 22 tysięcy pożyczek i ponad 45 tysięcy dotacji, doszło do oszustwa. Na taką pomoc przeznaczono 1 miliard dolarów.

I to nie wszystko. W przypadku 14,3 miliardów dolarów pożyczek ustalono, że wnioskodawcy natychmiast po otrzymaniu wypłaty, zmienili numer konta.

Źródło: Farmer

Następny artykuł