rolnicy
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 25 Października 2020

Kosztuje tyle co apartament. Mieć go w gospodarstwie to szczyt luksusu

Rolnicy do codziennych prac w gospodarstwie potrzebują maszyn, które właściwie zawsze są wielokrotnie droższe niż popularne samochody dobrych marek. Co więcej, niektóre traktory czy kombajny mogą być tak kosztowne jak niektóre apartamenty w centrach największych miast Polski. Chciałoby się zapytać - co takiego jest w najdroższych traktorach świata, że muszą aż tyle kosztować? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieliby zapewne pasjonaci maszyn wśród rolników, ale prawda jest taka, że praca na wielkich połaciach ziemi wymaga naprawdę dużej precyzji. Osiągnąć ją można jedynie z najlepszej jakości sprzętem.

Rolnicy nie ukrywają, że maszyny do pracy w gospodarstwie to nie tylko ogromne ułatwienie w codziennym życiu, ale także pasja. Wiele osób kocha luksusowe samochody, chętnie bierze je w leasing lub na kredyt. A co z kombajnami lub ciągnikami? Rolników nie zawsze wszyscy rozumieją - zwłaszcza jeśli chodzi o ich piękną, szaloną miłość do maszyn.

Rolnicy i topowy traktor

Ciągnikiem, który potrafi kosztować około 1 600 000 złotych (lub nawet więcej) to Case IH Quadtrac 620. Nikt nie zaprzeczy, że pieniądze są tutaj po prostu gigantyczne. Niestety większość rolników nie może sobie pozwolić na taki wydatek. Jest jednak jedno pocieszenie - nie każdy potrzebuje tak wyspecjalizowanego ciągnika jak Quadtrac. Dlaczego? Powodem jest nietypowa budowa tej maszyny rolniczej i jej przeznaczenie na gospodarstwa wielkopołaciowe. W Polsce mamy natomiast do czynienia z upodobaniem rolników do nieco mniejszych obszarów rolnych. W 2020 roku seria traktorów Quadtrac obchodzi swoje 23 urodziny. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie mają zwykłych kół jak inne traktory, lecz poruszają się czterema wózkami gąsienicowymi. Pod tym względem mogą nieco przypominać czołg. Dlaczego producenci zdecydowali się na tak niezwykłe i mało popularne rozwiązanie? Okazuje się, że nietypowe podwozie zmniejsza nacisk na grunt i umożliwia lepszy poślizg po powierzchni pola.

Traktor, który zapiera dech w piersiach

Quadtrac, oprócz tego że jest nieziemsko drogi i ma niespotykane podwozie, jest po prostu wspaniałą i niezawodną maszyną. Obecnie produkowana jest piąta edycja tego typu maszyn. Są one naprawdę wielkie, lecz nie powinno to dziwić - to maszyny do zadań specjalnych na największych gruntach. Z dodatkowych ciekawostek warto dodać, że opisywany traktor ma 25 ton masy własnej, nieomal 700 KM maksymalnej mocy i 3000 Nm momentu obrotowego. Gigant mieści - bagatela - 1900 litrów oleju napędowego, a spala ponad 100 litrów na godzinę. Sprawia to wrażenie niezwykle paliwożernego ciągnika, lecz Quadtrac jest znacznie większy od innych maszyn i tę samą pracę wykonuje kilkukrotnie szybciej. Czy jest jakikolwiek rolnik, który nie chciałby wypróbować tak fantastycznej maszyny w swoim gospodarstwie?

Następny artykuł