rolnicy
unsplash.com / fot. Anaya Katlego
Autor Magdalena Więckowska - 25 Listopada 2020

Decyzja ws. nieuczciwych praktyk pośredników handlu żywnością. Szykują się zmiany

Rolnicy, którzy często zauważają, że ceny produkowanej przez nich żywności mają się nijak do pieniędzy zarabianych przez pośredników mogą mieć powody do zadowolenia. Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, który wymaga od producentów, przetwórców aż po hurtowników i sprzedawców detalicznych ścisłego raportowania cen. Ma to zapobiec nieuczciwym praktykom na wszystkich etapach dostaw żywności.

Rolnicy i wszyscy, dzięki którym żywność pojawia się w sklepach, będą podlegali nowym przepisom. Dzięki temu proceder kształtowania nieuczciwych cen może być znacznie zminimalizowany.

Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomocDokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomocCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomoc
  2. Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodzianka
  3. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie

Nowości dla rolników

Rozporządzenie, którego projekt przygotowało ministerstwo rolnictwa ma na celu poszerzyć obecny obowiązek raportowania cen na rynkach rolnych.

Jest to podyktowane unijnymi standardami, a dokładniej rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej. Zauważyła ona rosnący problem nieuczciwości na różnych etapach łańcucha dostaw żywności i w świetle doniesień z różnych państw członkowskich zdecydowała się na przyjęcie rozporządzenia wykonawczego w tej kwestii.

Dotyczy ono przekazywania powiadomień na temat cen produktów przez kraje członkowskie. Do 1 stycznia 2021 roku każde z państw musi przedstawić konkretne propozycje, które miałyby sprostać unijnemu wymogowi.

Józef z “Rolnik szuka żony” żali się internautom. W kandydatkach odrzuciła go porażająca rzeczJózef z “Rolnik szuka żony” żali się internautom. W kandydatkach odrzuciła go porażająca rzeczCzytaj dalej

Zmiany w przepisach

Co to oznacza w praktyce dla rolników? Przede wszystkim będą mieli oni dostęp do informacji o cenach produktów z różnych rynków na wszystkich etapach łańcucha dostaw żywności.

Obecnie istnieje od prawie dwudziestu lat badanie rynkowe określane jako zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej. Informacje na temat rynków rolnych są wydawane w formie comiesięcznego biuletynu.

Propozycja resortu rolnictwa polega na rozszerzeniu tych działań o przepisy, które umożliwią zbieranie cen reprezentatywnych produktów spożywczych od producentów, pośredników i sprzedawców detalicznych.

Taki szczegółowy ogląd ma dotyczyć rynku mięsnego, zbożowego, rynku produktów mlecznych, jaj, cukru, produktów rolnictwa ekologicznego, włókien roślin, owoców i warzyw, roślin oleistych, chmielu, tytoniu, kwiatów, pasz dla zwierząt.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia możemy przeczytać ważne słowa:

"Efektem wprowadzonych zmian będzie uzyskanie w szerszym zakresie informacji o cenach produktów rolno-żywnościowych na poszczególnych etapach łańcucha żywnościowego. Wzmocni to przejrzystość rynku i poprawi dostęp do informacji na wszystkich etapach tego łańcucha. Udoskonalenie gromadzenia danych statystycznych niezbędnych do analizy mechanizmów kształtowania cen w całym łańcuchu dostaw produktów rolnych, powinno ułatwić podmiotom gospodarczym i organom publicznym podejmowanie bardziej świadomych wyborów i pogłębić zrozumienie rozwoju sytuacji na rynku przez podmioty gospodarcze".

Bezbronna staruszka zagryziona przez psy na wsi. Należały do najbliższej osobyBezbronna staruszka zagryziona przez psy na wsi. Należały do najbliższej osobyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Dostojna niczym górskie szczyty, królowa ciast - nasza ukochana karpatka. Znamy recepturę, dzięki której zawsze idealnie wyrasta
   2. 5-letnia Łucja została bohaterką. Szła polną drogą, gdy nagle jej uwagę przykuło coś zupełnie niespotykanego
   3. Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomoc
   4. Pokłócili się o miedzę, chwycił za siekierę. Do akcji wkroczyła policja
   5. Niespodziewanie samochód osobowy wjechał w powóz konny. Na miejscu natychmiast pojawiła się pomoc, niestety dziś podjęto ciężką decyzję
   6. Buldożek francuski bardzo chce jeść. Urządził pani przezabawną awanturę
   7. Adam Małysz mieszka w prawdziwym pałacu. Dom za miliony złotych, pławi się w luksusach

Następny artykuł