Rolnicy - Małopolska Izba Rolnicza
planet_fox/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 27 Grudnia 2020

"Tak niskich cen skupu, jak obecnie nie notowano od wielu lat". MIR o niewystarczającej pomocy dla rolników

Małopolska Izba Rolnicza zajęła stanowisko w sprawie sytuacji rolnictwa w Polsce. Poruszono między innymi problem niewystarczającej i chaotycznej pomocy dla rolników, a także sytuację cen w skupach.

Zarząd Małopolskiej Izby Rolniczej w dniu 17 grudnia przyjął stanowisko na temat obecnej sytuacji w rolnictwie.

- Oceniając obecną sytuację w rolnictwie w kategoriach proponowanych zmian prawnych, pomocy państwa dla rolnictwa i sytuacji rynkowej płodów rolnych należy stwierdzić, że dzięki sprawnej dystrybucji żywności, a więc także produkcji rolnej, system funkcjonowania państwa w okresie pandemii w zakresie zaopatrzenia w żywność działa dobrze. Zaopatrzenie w żywność jest wystarczające dla większości mieszkańców w Małopolsce - zaznaczono.

Pomoc dla rolników w czasie pandemii jest niewystarczająca i chaotyczna

Przedstawiciele Małopolskiej Izby Rolniczej ocenili także pomoc oferowaną w trudnym czasie dla rolników.

- Oceniając, dotychczasową pomoc skierowaną do rolnictwa uważamy, że jest ona niewystarczająca, chaotyczna i nie uwzględnia wielu dziedzin produkcji np. trzody chlewnej, warzyw, producentów pieczarek, nie wszystkich hodowców bydła. Nacechowana jest brakiem konsultacji społecznych i tworzy atmosferę gospodarczej niepewności. Zawirowania wokół nowego budżetu UE, w którym rolnictwo jest największym beneficjentem, propozycje zmiany ustawy o ochronie zwierząt, załamanie rynku trzody chlewnej, spowodowały wzburzenie rolniczej społeczności w chwili, kiedy jest konieczny spokój i konsolidacja wokół największego problemu dnia dzisiejszego, jakim jest pandemia - podkreślono.

Rolnicy złożyli petycję. Nie zgadzają się z zakazem wywalczonym przez ekologówRolnicy złożyli petycję. Nie zgadzają się z zakazem wywalczonym przez ekologówCzytaj dalej

Ocena sytuacji na rynku trzody chlewnej i drobiu


- Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna. Niekontrolowany import prosiąt z Danii i Niemiec po dumpingowych cenach wywołanych obawami o ASF, spowodował załamanie produkcji trzody chlewnej w Polsce. Tak niskich cen skupu jak obecnie nie notowano od wielu lat. Konsekwencją tej sytuacji jest ubój macior oraz nieobsadzanie wolnych stanowisk. Na stronie internetowej Izby publikowaliśmy wielkość importu półtusz wieprzowych przez zakłady mięsne z województwa małopolskiego - przekazano.

I jak się okazuje, ponad połowa mięsa, która konsumowana jest w Małopolsce, pochodzi z importu. Małopolska Izba Rolnicza zauważa, że inaczej nie jest z sytuacją na rynku drobiu. Dziś koszty produkcji są wyższe niż ceny sprzedaży.

Ceny w skupie i w sklepie

- Niskie ceny skupu wieprzowiny i drobiu powinny przełożyć się na znaczne obniżki cen w sklepach, a tak się nie dzieje. Retorycznym pytaniem jest - kto na tym korzysta? Zdominowany handel przez zagraniczne molochy spowodował, że zarabiają przede wszystkim oni, a nie polscy producenci i polscy konsumenci. Obecna sytuacja załamania rynku produktów rolnych spowodowała gwałtowne odchodzenie dotychczasowych producentów żywności od jej produkcji i likwidację gospodarstw - zaznacza MIR.

Małopolska Izba Rolnicza jest przekonana, że obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi musi wdrożyć systemową pomoc dla producentów żywności, szczególnie w zakresie produkcji zwierzęcej, dzięki której w przyszłości nie dojdzie do całkowitego załamania rynku mięsa.

- Rolnicy są świadomi znaczenia działalności rolniczej w zaopatrzeniu w żywność i chcą, aby odnosić się do nich z odpowiednią dozą zrozumienia i równego traktowania z pozostałymi grupami zawodowymi - zakończono.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zarząd Małopolskiej Izby Rolniczej

Następny artykuł