Rolnicy - scalanie gruntów
kadr z programu "Aktualności" TVP3 Rzeszów
Autor Aneta Wasilewska - 27 Grudnia 2020

Przeznaczono ponad 335 milionów. Zyskać mają rolnicy z Podkarpacia

Na działania w zakresie 38 procesów scaleniowych na Podkarpaciu przeznaczono ponad 335 milionów złotych. Pieniądze pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mają wpłynąć na pracę rolników z okolicy.

- Wcześniej był problem z dojazdami, dużo było działek bez dojazdu w ogóle w mapach dróg - przekazał Adam Kostecki, rolnik z Zarzecza w rozmowie z dziennikarzami TVP3 Rzeszów.

Zgodnie z założeniami działań scaleniowych każda działka musi mieć dojazd z drogi publicznej.

- Rolnicy przy tym skorzystali, że mogą jeździć drogim sprzętem bez ograniczeń, przedtem trzeba było jeździć po polu sąsiada, a teraz tego już nie ma - zaznaczył Kazimierz Kokoszka, sołtys Kilsielowa.

Scalenia dały rozwiązanie jeszcze jednego problemu

Dzięki scaleniu działek został rozwiązany także problem rozdrobnionych gospodarstw.

- Ilość działek zmniejsza się od 33 procent do 40 procent, natomiast średnia powierzchnia gospodarstw rolnych z 30 arów rośnie do 60 - przekazał Marek Markiewicz, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.

Co dla rolników mieszkających w okolicy oznacza między innymi oszczędności na paliwie. W tym przypadku wzrasta także komfort ich pracy.

Działki zyskują na wartości

Jeszcze jedną kwestią związaną z przeprowadzeniem scalenia, jest wzrost kosztu działek. Jednak warto zaznaczyć, że koszt scalenia działek jest wysoki. Tylko w powiecie przeworskim zapłacono za scalenie nawet 100 milionów złotych. 60% tych kosztów pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozostała część pochodzi z budżetu państwa.

- Budżet powiatu przeworskiego nie byłby w stanie samodzielnie tego sfinansować. Bez tych środków pomocowych, zmian w rolnictwie by nie było - Bogusław Urban, Starosta Przeworski.

- Na naszą gminę przypadło około 38 milionów złotych, bez tych funduszy nie moglibyśmy przeprowadzić korekty urządzeń melioracyjnych, powstają nowe drogi - dodał Tomasz Bury, wójt gminy Zarzecze.

335 milionów złotych dla województwa podkarpackiego

Obecnie w skali województwa podkarpackiego prowadzonych jest 38 postępowań scaleniowych na kwotę ponad 335 milionów złotych.

- Jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o wykorzystanie środków na scalenia. To ważna inicjatywa i tutaj naprawdę rola oddziaływania programu jest naprawdę duża - przekazał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Źródło: TVP3 Rzeszów

Następny artykuł