rolnicy
pixabay
Autor Magdalena Więckowska - 28 Września 2020

W końcu dobra wiadomość. Rolnicy zarobią o wiele więcej niż wcześniej

Rolnicy mają powody do radości: branża mleczarska ma swoją dobrą passę, co odzwierciedlają systematycznie rosnące ceny mleka na rynku polskim, europejskim i światowym. Warto dodać, że nie tylko surowe mleko, ale także przetwory takie jak mleko w proszku czy masło notują naprawdę dobre wartości cenowe. Wartości mleka i jego przetworów przygląda się Główny Urząd Statystyczny, Komisja Europejska oraz badacze analizujący światowy rynek mleka.

Rolnicy mogą zatem spać spokojnie? Trudno zapewniać producentów mleka o tak sprzyjającym scenariuszu, bowiem rynek jest kapryśny i nieprzewidziane zdarzenia na świecie mogą wpłynąć na nagłą zmianę na niekorzyść całych gospodarstw. Póki co warto jednak być świadomym z naprawdę dobrej pozycji mleczarzy na rynku żywnościowym.

Rolnicy mogą się ucieszyć

Najgorsze czasy dla producentów mleka, czyli np. rok 2016 odeszły do przeszłości - i miejmy nadzieję, że takie sytuacje się nie powtórzą. Główny Urząd Statystyczny przeanalizował dostępne dane i okazało się, że cena surowego mleka w skupie wzrosła obecnie o 2% do 133,26 zł za 100 litrów. Jakby tego było mało, jest to druga z kolei zwyżka cen mleka - w ciągu roku od sierpnia 2019 r. do sierpnia 2020 r. polskie mleko również zdrożało o 2%. By ukazać szerszą perspektywę cenową tego produktu warto dodać, że aktualna cena mleka jest niższa o 13,4% od rekordowej ceny z grudnia 2013 r., kiedy to wynosiła 153,93 zł za 100 litrów. Poniżej przedstawiamy wykres cen mleka według GUS.

gus

Perspektywa unijna

Również dane z Unii Europejskiej są pozytywne. Komisja Europejska poinformowała, że w lipcu 2020 r. średnia cena mleka we wszystkich krajach członkowskich wzrosła o 0.8% do 32,84 euro za 100 litrów. Jest to niestety dopiero pierwszy wzrost, bowiem w horyzoncie ostatnich 12 miesięcy średnia unijna cena surowego mleka spadła o 2,9%.

Następny artykuł