rolnicy
unsplash.com / fot. Sara Kurfeß
Autor Magdalena Więckowska - 28 Grudnia 2020

Europejscy rolnicy wyznali, czego boją się najbardziej. Chodzi o ważną umowę ws. mięsa

Rolnicy w krajach Unii Europejskiej mają kolejny powód do niepokoju. Hodowcy bydła mięsnego obawiają się międzynarodowej umowy, którą Unia Europejska najprawdopodobniej podpisze z krajami Mercosur.

Rolnicy żywią obawy, iż majacząca na horyzoncie umowa z krajami Ameryki Południowej będzie miała negatywny wpływ na ich zarobki i konkurencyjność na rynku.

Rolnicy UE i Mercosur

Czym jest ów egzotycznie brzmiący Mercosur? Z języka hiszpańskiego Mercado Comun del Sur oznacza Wspólny Rynek Południa, co jest skrótową nazwą dla międzynarodowej organizacji gospodarczej.

Zrzesza ona kraje Ameryki Południowej, a zasada jej działania przypomina nieco tą typową dla Unii Europejskiej. Zarówno Mercosur, jak i Unia Europejska od 20 grudnia 2020 roku intensywnie negocjują porozumienie dotyczące możliwości wolnego handlu między swoimi krajami członkowskimi.

Dla osób zaznajomionych z globalnym rynkiem rolnym nie będzie zdziwieniem przypomnienie, iż spożycie wołowiny w krajach Ameryki Południowej jest dużo większe niż w Europie. Oznacza to, iż proporcjonalnie do zwiększonego popytu jest także podaż we wspomnianym regionie.

Europejscy producenci wołowiny obawiają się o swoją konkurencyjność w przypadku, gdyby umowa o handlu międzynarodowym z krajami Mercosur rzeczywiście miała wejść w życie. Póki co wszystko wskazuje na to, że nad producentami wołowiny w Europie mogą zbierać się czarne chmury.

Szczegóły sprawy

Obawy obawami, lecz fakt jest jeden: negocjacje związane z opisywaną umową są praktycznie ukończone. Do dopełnienia formalności potrzeba teraz poczekać na oficjalne tłumaczenie treści umowy, która w dalszej kolejności ma być zaprezentowana opinii publicznej.

Kolejnym punktem będzie zatwierdzenie tejże umowy przez organy państw członkowskich oraz wspólnot. Jak donosi portal agropolska.pl, kwestia była poruszana m. in. podczas wideokonferencji Zrównoważona hodowla wołowiny - polityka i praktyka w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, która została zorganizowana przez sieć BovINE.

Wiadomo, że niezbyt entuzjastycznie nastawione do umowy z krajami Mercosur są kraje takie jak Francja czy Austria. Problemem jest fakt, że kraje Ameryki Południowej - Paragwaj, Urugwaj, Brazylia i Argentyna - produkują wołowinę ponosząc dużo mniejsze koszty niż europejscy producenci.

Co więcej, standardy unijne są dużo wyższe, niż te, z którymi mierzą się hodowcy z Ameryki Południowej. Za niesprawiedliwe uważają to europejscy producenci wołowiny.

Jedno jest pewne - rozmowy będą trwać nadal, a w kwestii wprowadzenia kontrowersyjnej umowy w życie z pewnością będą wypowiadali się kolejni specjaliści z branży rolniczej i biznesowej.

Następny artykuł