Rolnicy - pieniądze
TVP1 Alarm! 18.11.2020
Autor Aneta Wasilewska - 29 Listopada 2020

Pieniądze straciło 800 rolników, mowa o milionach złotych. Skandaliczna sprawa spółki nadal bez rozwiązania

Nawet 800 rolników straciło swoje pieniądze. Zgodnie z informacjami, które pojawiają się w mediach, mowa o zobowiązaniach w kwocie ponad 20 milionów złotych. Mowa o skandalicznej sprawie spółki "Ziarno", która toczy się od wielu miesięcy. Dziś rolnicy nie ukrywają już rozgoryczenia tym, jak długo sprawa nie znajduje zakończenia. Dziennikarze Tygodnika Rolniczego dotarli do nieoficjalnych informacji, z których wynika, kiedy w końcu może ruszyć sprawa. Jednak, czy tak się stanie?

Rolnicy, który związali się ze spółką "Ziarno" mieli dwie możliwości. Mogli przywieźć swoje ziarno i sprzedać je po cenie, która była wyznaczona danego dnia, bądź oddać ziarno na przechowanie, a sprzedać je, gdy ich zdaniem cena będzie najkorzystniejsza. Niestety, już w połowie zeszłego roku okazało się, że w magazynie nie ma zboża, a spółka nie ma pieniędzy dla rolników. Skandaliczną sytuację spółki, która znajduje się pomiędzy Toruniem, a Bydgoszczą przekazał portal Tygodnik Rolniczy oraz materiał Telewizji Polskiej.

Rolnicy nie mają ziarna, ani pieniędzy

Firma, która dobrze prosperowała, zaczęła mierzyć się z problemami po żniwach w 2019 roku. Jednak, zamiast ogłosić upadłość, zdecydowano się wprowadzić plan restrukturyzacyjny. Już wtedy wiedziano o tym, że spółka zalega rolnikom kilkadziesiąt milionów za dostarczone zboże.

W przygotowanym planie zakładano, że długi wobec rolników zostaną spłacone. Zawarto postępowanie układowe, a sąd wyraził na nie zgodę, co pozwoliło spółce na chwilowe bezpieczeństwo. Niestety, oznaczało to, że wierzyciele mogli indywidualnie w postępowaniach komorniczych egzekwować swoich należności.

Dobra wiadomość dla rodziców. O dodatkowe pieniądze można ubiegać się do 24 grudniaDobra wiadomość dla rodziców. O dodatkowe pieniądze można ubiegać się do 24 grudniaCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Plany wypłaty zadłużenia dla rolników

Dodatkowo sąd wyraził zgodę, żeby poszkodowanych wierzycieli podzielić na cztery grupy. W pierwszej z nich zalazło się około 200 osób, wobec których wierzytelności wynosiły do 2 tysięcy na osobę. Kwota zobowiązań spółki to 101,9 tys. zł. Pieniądze miały zostać wypłacone po 30 dniach od uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu. W drugiej grupie znalazło się 247 rolników z wierzytelnościami od 2 tys. zł do 10 tys. zł, czyli do długu spółki należy dodać kolejne 1,4 mln zł. Do tych rolników pieniądze miały trafić po 90 dniach.

W przypadku dwóch kolejnych grup znaleźli się w niej rolnicy, którym spółka była winna od 10 tys. do 200 tys. zł. Mowa o 364 wierzycielach z długiem na łączną kwotę 13,47 mln zł, a także producenci, którym spółka jest winna powyżej 200 tysięcy zł. Pieniądze miały zostać wypłacone do 30 marca 2021 r. W ostatniej grupie mowa o 15 wierzycielach, a zobowiązanie wyniosło 9,6 mln zł, do nich pieniądze miały trafić pod koniec marca 2021 r.

Plan planem, a co z rzeczywistością?

Jak przekazali dziennikarze Tygodnika Rolniczego, taki plan zakładała spółka "Ziarno". Czy pieniądze zostały wypłacone rolnikom, tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że na początku tego roku opublikowana została wiadomość w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

- Sędzia komisarz w przyspieszonym postępowaniu układowym – Grupy Producentów Rolnych »Ziarno« Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w restrukturyzacji w Cichoradzu (sygn. akt V GRp 3/20) zawiadamia, że w dniu 9 września 2020 roku został złożony przez nadzorcę sądowego spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych, które zainteresowani mogą przeglądać w sekretariacie Sądu Rejonowego w Toruniu, w Wydziale V Gospodarczym, ul. Mickiewicza 10/16, p. 205, z informacją, że dłużnik może zgłosić zastrzeżenia co do umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności - napisano.

Oznacza z tego, że nadzorca sądowy dokonał spisu wierzytelności spółki. A jak donoszą dziennikarze Tygodnika Rolniczego nieoficjalnie "wierzycieli ma być 760, a łączna suma wierzytelności to ponad 35 mln zł."

Z informacji, jakie nieoficjalnie zdobył Tygodnik Rolniczy, wynika, że we wrześniu złożony został plan restrukturyzacyjny. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy sąd go zatwierdzi. Pojawiła się wiadomość, że wszelkie decyzje zostaną podjęte do końca lutego 2021 roku.

Rolnicy wciąż czekają, zniecierpliwienie cały czas narasta

Rolnicy poszkodowani przez spólkę, powoli zaczynają załamywać ręce. Są przekonani, że organu państwa działają zbyt wolno, a w tym czasie osoby odpowiedzialne za ich dramat, czują się bezkarnie. Jak przekazali dziennikarze Tygodnika Rolniczego, Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej przekazał Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej, że sprawę postępowania przygotowawczego wobec "Ziarna" prowadzi Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Jednak na razie zostało "objęte zwierzchnim nadzorem służbowym Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i jest w stałym zainteresowaniu tej jednostki prokuratury”.

Cała, dramatyczna sytuacja rolników została przedstawiona w programie Alarm! na antenie TVP1. Cały materiał można obejrzeć w sieci.

Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani "Rolnik szuka żony" są zachwyceniCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło:Tygodnik Rolniczy

Następny artykuł