rolnicy
unsplash.com / fot. kaleb tapp
Autor Magdalena Więckowska - 29 Grudnia 2020

31 grudnia ostateczny termin dostarczenia dokumentów. Ważna data dla hodowców zwierząt

Rolnicy, którzy hodują owce, kozy lub świnie powinni pamiętać o granicznej dacie, jaką jest 31 grudnia 2020 roku. Do tego dnia muszą dokonać spisu swoich podopiecznych, którzy przebywają w gospodarstwie przynajmniej przez ostatnich dwanaście miesięcy.

Większość rolników z pewnością dopełniła już formalności; warto jednak przypomnieć o obowiązku chwilę przed końcem upłynięcia terminu.

Rolnicy i spis zwierząt

Spis zwierząt dotyczy oznakowanych owiec, kóz i świń - każdy rolnik ma obowiązek rejestrować wszelkie nabywane przez siebie zwierzęta.

Każda sztuka, która przebywa na terenie danego gospodarstwa co najmniej dwanaście miesięcy musi zostać dodatkowo spisana do 31 grudnia przez rolnika.

Procedura różni się jednak w zależności od zwierząt, jakie posiada dany hodowca.

Zasady spisu

W przypadku owiec i kóz sprawa nie jest skomplikowana - ich liczbę wpisuje się do specjalnej księgi rejestracji.

Co istotne, sporządzonego spisu nie trzeba dostarczać do biur regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Są to dokumenty, które zostają z rolnikiem na wypadek kontroli z zewnątrz. Jak ma się natomiast sprawa ze spisem trzody chlewnej? Każda świnia musi zostać wpisana do księgi rejestracji podobnie jak ma to miejsce w przypadku owiec i kóz.

Istnieje jednak kolejny krok, który musi zostać wypełniony przez rolnika - wspomniana księga rejestracji musi być przekazana do kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kolejnym punktem, który musi zapamiętać hodowca trzody chlewnej jest fakt, iż sporządzony spis powinien trafić do ARiMR w ciągu siedmiu dni od jego powstania.

Nie trzeba jednak przejmować się tym, że w związku z dostarczeniem spisu rolników czekać będą podróże do biur ARiMR - do celu przekazania spisu wystarczy skorzystanie z portalu IRZplus.

Następny artykuł