Rolnicy - praca
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 30 Listopada 2020

Czy uważacie, że praca rolników jest doceniana?

Uważacie, że obecnie praca rolników jest wystarczająco doceniana? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Dziś zupełnie inaczej niż przed laty myśli się nie tylko o wsi, ale i o rolnikach. W czasach pandemicznych bezpieczeństwo żywnościowe nabiera zupełnie innego wymiaru. Warto pamiętać, że żywność, która jest produktem pierwszej potrzeby, jest efektem często bardzo ciężkiej pracy rolników.

A jak wygląda praca rolnika? System pracy wymaga czasu, sił i systematyczności. Tam, gdzie w gospodarstwie pojawiają się zwierzęta, nie ma przerw. Przecież ktoś musi je codziennie karmić i nie ma znaczenia, czy jest to piątek wieczór, czy niedziela rano. Świnie muszą zjeść, a krowy muszą zostać wydojone.

Dlaczego dziś nie docenia się pracy rolników? Przede wszystkim krytyka pojawia się, gdy rolnicy korzystają z dotacji z Unii Europejskiej, na którą po chwil narzekają. Rolnicy często obwiniani są także za drogą żywność, na którą cenę największy wpływ ma pośrednik, a do rolnika trafia niewielka część.

Jak rolnik wypada w oczach Polaków?

Jeszcze na początku tego roku przeprowadzone zostały badania na zlecenie Bayer wśród mieszkańców największych miast w Polsce. Badania zostały przeprowadzone na początku bieżącego roku, wynikało z nich, że rolnik jest pozytywnie oceniany przez mieszkańców miast.

Czym rolnicy imponowali mieszkańcom miast? Przede wszystkim pracowitością, rodzinnością i zaradnością. Niestety, wskazywano także, że rolnicy roszczeniowi.

Źródło: Farmer

Następny artykuł