Rolnicy. Podlasie - niespodzianka
kadr z programu "Rolnicy. Podlasie"
Autor Aneta Wasilewska - 11 Grudnia 2020

Gienek z "Rolnicy. Podlasie" otrzymał wyjątkowy prezent. Fani programu zachwyceni

Gienek z popularnego programu "Rolnicy. Podlasie" otrzymał od swojego syna wyjątkową niespodziankę. Sytuacja w gospodarstwie rolników wzbudziła zachwyt wśród fanów, którzy przypomnieli sobie o wspaniałościach, jakie odnaleźć można na Podlasiu. Niestety, nie wszyscy z komentujących pamiętają o apelach Andrzeja.

Program "Rolnicy. Podlasie" cieszy się coraz większą popularnością. Widzowie każdego tygodnia w niedzielę mogą zobaczyć kolejny odcinek na antenie FokusTV. Jednymi z ulubionych bohaterów bez wątpienia stali się Gienek i Andrzej. Za pośrednictwem mediów społecznościowych pomiędzy odcinkami rolnicy komunikują się z fanami programu "Rolnicy. Podlasie", dzięki czemu wszyscy mogą wiedzieć na bieżąco, co dzieje się w życiu rolników.

Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" przekazał tacie prezent

Dziś rolnik zamieścił zdjęcie, na którym wiać, jaki prezent zrobił dla swojego taty. Okazuje się, że syn wręczył Gienkowi coś, co ojciec bardzo lubi.

- Dzisiaj byłem w Bielsk Podlaski na zakupach i kupiłem coś dla taty. On lubi ciasto do kawy, to kupiłem mu coś naszego Podlaskiego Sękacz i Mrowisko. Sękacz to pewnie znacie, ale Mrowisko to faworki polane miodem bakaliami wiórki kokosowe i makiem MNIAM [pisownia oryginalna] - przekazał za pośrednictwem Facebooka Andrzej.

Fani są zachwyceni gestem syna

- Super Andrzejku Dobrze, że myślisz o tacie szanuj go Kochani Pozdrawiamy Was - napisała jedna z internautek.

- Andrzej bardzo fajny gest tata Był zapewne dumny z Ciebie nigdy nie jadłam mrowisko, ale zapewnia pychota pozdrawiamy Was z Częstochowy - dodała kolejna.

- Oryginalny sękacz podlaski miałem okazję próbować niebo w gębie - zaznaczyła następna osoba.

Niestety, nie wszyscy pamiętają o apelach Andrzeja

Jednak nie wszyscy pamiętają o dramatycznych apelach w sprawie zdrowia Gienka. Jeden z internautów zaproponował, że dużo lepszym prezentem dla Gienka byłby alkohol.

- Takie pierdoły tatowi? Skrzynię piwa trza mu było kupić - napisał internauta.

- tyle próśb, że nie alkohol... - odpowiedział drugi.

Rolnicy. Podlasie

Rolnicy. Podlasie

Rolnicy. Podlasie

Niesamowite ciasta z Podlasia

Sękacz, znany także na Litwie jako šakotis, to słodki wypiek z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego. Powstaje on przez pieczenie nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka lub wydłużonego stożka. Znany nam współcześnie sękacz pochodzi najprawdopodobniej ze średniowiecza. Stał się on spopularyzowany przez zamieszkujących północne Mazowsze Jaćwingów. Sękacz można było przygotować na otwartych paleniskach, które dominowały w krajobrazie tych okolic w wiekach średnich.

Samo pochodzenia ciasta jest owiane nutką tajemnicy. Jedna z legend mówi, że przepis pochodzi od wędrownego średniowiecznego czeladnika, który służąc u pewnego piekarza pierników w Berlinie zaznajomił go z ciastem. Czeladnik miał poznać sękacza podczas swojego pobytu w Chociebużu. Inna z legend mówi, że pierwszy sękacz został przygotowany z okazji przyjazdu królowej Bony. Wypiekanie miało miejsce w Berżnikach na Suwalszczyźnie,

Mrowisko zaś (lit. Skruzdėlynas) to bardzo słodkie ciasto typowe dla Litwy, Suwalszczyzny oraz Podlasia. Ma ono formę nieregularnego kopca, który powstaje przez smażenie na głębokim oleju ciasta faworkowego. Całość posypywana jest orzechami, makiem i rodzynkami oraz polewana miodem.

Mrowisko było jadane na dworach szlacheckich i biskupich, jednak szybko trafiło pod strzechy, gdzie stało się deserem przygotowywanym na specjalne okazje - wesela, chrzciny, rodzinne uroczystości. Mrowisko przeżyło swój renesans w XX wieku, gdy odkryto je na nowo. Od 2006 roku ciasto zostało wpisane na listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz zdjęcia:
ciasto sękacz

Ciasto sękacz

ciasto mrowisko

Ciasto mrowisko

Następny artykuł