rolnicy podlasie
YouTube.com / Rolnicy. Podlasie
Autor Magdalena Więckowska - 30 Listopada 2020

Co sądzicie o programach takich jak "Rolnik szuka żony" lub "Rolnicy. Podlasie"? Oglądacie?

“Rolnicy. Podlasie” oraz “Rolnik szuka żony” są jednymi z najpopularniejszych programów telewizyjnych ukazujących polską wieś. Obydwa formaty mają swoich zagorzałych fanów, którzy śledzą losy ulubionych bohaterów z sezonu na sezon. Do drugiej grupy należą ci, którzy krytykują pomysł ukazywania niektórych aspektów rolniczego życia w telewizji.

“Rolnicy. Podlasie” są reality show, które ukazuje codzienne życie ojca i syna w jednym z Podlaskich gospodarstw. “Rolnik szuka żony” jest natomiast programem, który ma pomóc rolnikom znaleźć miłość na całe życie.

“Rolnicy. Podlasie” i całą reszta programów

Jak widać, życie na polskiej wsi i zainteresowanie nią przeżywa prawdziwy renesans. Wiele osób na co dzień związanych z terenami miejskimi decyduje się na kupno domu na wsi, toteż tereny te stają się bliskie nie tylko samym rolnikom, ale coraz szerszej grupie osób.

Dodatkowo śledzenie czyjegoś prywatnego życia za jego przyzwoleniem jest dla wielu ludzi po prostu ciekawe - mogą w ten sposób zobaczyć, jak bardzo różni się życie innych lub jak wiele punktów stycznych ma z ich własną rzeczywistością. Programy o polskiej wsi odczarowują jej negatywny stereotyp jako krainy zamkniętej, zacofanej, nieomal poza czasem, który woli biec znacznie szybciej w miejskich aglomeracjach.

“Rolnicy. Podlasie” pokazują, że otwartość i bezinteresowna gościnność nie są reliktami przeszłości, a życie na wsi może dać głębokie spełnienie. “Rolnik szuka żony” zwraca uwagę na socjologiczne problemy społeczeństwa, jaką jest m. in samotność i problem ze znalezieniem życiowego partnera.

Programy, które pokazują prawdę o nas samych

Prawda jest taka, że programów typu reality show lub związanych z randkowaniem można po prostu nie lubić - i to niezależnie, czy mają miejsce na polskiej wsi czy na tropikalnej wyspie. Prawda jest jednak taka, że kultura masowa ukazuje nasze społeczeństwo w zwierciadle - a obserwując to, co oglądają inni, możemy wysnuć daleko idące wnioski na temat tego, jakie problemy są aktualne we współczesnym społeczeństwie.

Następny artykuł