rolnik
unsplash.com / fot. Scott Graham
Autor Magdalena Więckowska - 17 Stycznia 2021

Rolnikowi przedstawiono 239 zarzutów. Nielegalne działania na rzecz cudzoziemców

Rolnikowi, 36-letni właścicielowi gospodarstwa rolnego w Czerwińsku nad Wisłą, postawiono aż 239 zarzutów dotyczących składania fałszywych oświadczeń. Mężczyzna - zgodnie z oświadczeniami - miał zatrudniać u siebie osoby z Ukrainy, jednakże w praktyce uprawiał korupcję umożliwiając uzyskanie wizy przez cudzoziemców.

Rolnik nie zatrudniał u siebie osób, o których poświadczał, że będą u niego pracowały. Obecnie grozi mu nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności m.in. za proceder korupcyjny.

Rolnik składał fałszywe oświadczenia

Prokuratura Rejonowa w Płońsku badała sprawę kilka miesięcy, od momentu wpłynięcia oskarżenia wobec rolnika.

Policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Powiatowej Komendy Policji w Płońsku przez cały ten czas analizowała szczegóły przestępstwa.

36-letni właściciel gospodarstwa rolnego od 2013 roku wystawił około 250 oświadczeń obywatelom Ukrainy. Dokumentowały one zamiar zatrudnienia cudzoziemców w jego gospodarstwie.

Czy rolnik płaci podatek od nieruchomości za budynek mieszkalny? WyjaśniamyCzy rolnik płaci podatek od nieruchomości za budynek mieszkalny? WyjaśniamyCzytaj dalej

W rzeczywistości w większości przypadków rolnik wcale nie zamierzał u siebie nikogo zatrudniać.

239 z 250 oświadczeń było fałszywych. Rolnik oświadczenie legalizował na drodze urzędowej, co umożliwiało obcokrajowcom uzyskanie wizy, przekroczenie granicy z Polską, a następnie poruszanie się na terenie całej Unii Europejskiej.

Korupcja w gospodarstwie

Nie była to jednak bezinteresowna "pomoc" ze strony rolnika - za każde nielegalne oświadczenie umożliwiające otrzymanie wizy przez obcokrajowca mężczyzna pobierał stosowne opłaty.

Jak podaje portal farmer.pl miały być to kwoty od 10 do 30 złotych za pojedyncze oświadczenie.

Rolnik uprawiał tym samym korupcję. Dodatkowo został obciążony zarzutem poświadczania nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł