Rolnik - tragedia
Otwarte Klatki/Flickr
Autor Aneta Wasilewska - 18 Października 2020

Usłyszał przeraźliwy hałas, pobiegł do obory i nie mógł uwierzyć. Rolnik natychmiast ruszył na pomoc

Rolnik nie mógł uwierzyć w to, co działo się na jego oczach. Natychmiast rzucił się na pomoc swoim zwierzętom. Niestety, nie wszystkim zdołał pomóc.

Rolnik na własne oczy widział dramat zwierząt, który rozegrał się w nocy z 30 września na 1 października w niewielkiej chlewni. Dziś wciąż nie może uwierzyć, jak doszło do tragedii.

Prawdę długo ukrywano, nikt nie wiedział. Sekret Bandziorka z Prawdę długo ukrywano, nikt nie wiedział. Sekret Bandziorka z "Chłopaków do wzięcia" ujrzał światło dzienneCzytaj dalej

Rolnik usłyszał przeraźliwy hałas, dochodzący z obory

Rolnik ze wsi Cieszęcin w województwie łódzkim przeżył niebywale ciężkie chwile. Mateusz Szymanek po skończonej pracy nagle usłyszał przeraźliwe dźwięki dochodzące z budynku, gdzie było kilkadziesiąt tuczników. Otwierając drzwi do środka, już wiedział, że wydarzyło się najgorsze. Pod jego świniami zapadły się rusztowania, stanowiące podłogę chlewni. Zwierzęta, jedno po drugim wpadały do zbiornika na gnojowice.

- Pamiętam tylko, że to był wielki huk. Kiedy to zobaczyłam, byłam przerażona. Nie wiedzieliśmy w pierwszej chwili co robić i jak się zachować, a przede wszystkim, jak pomóc zwierzętom i jak je ratować. Byliśmy w szoku - przekazała Iwona Szymanek, matka rolnika.

ARiMR przekaże pół miliona euro dla polskich rolników. Wystarczy spełnić jeden warunekARiMR przekaże pół miliona euro dla polskich rolników. Wystarczy spełnić jeden warunekCzytaj dalej

Pomoc pojawiła się natychmiast. Niestety, nie udało się uratować wszystkich zwierząt

- Wyciągaliśmy zwierzęta w bardzo trudnych warunkach. Świnie były przecież w szoku, nie wiadomo było jak zareagują na pomoc ze strony człowieka. Strażacy musieli poruszać się w środku po prowizorycznych kładkach i podporach. Żaby wyciągnąć świnie z pułapki musieli zagłębiać się w odchodach i przepasać pasami transporotowymi zwierzęta pod spodem, pod nogami i brzuchami, aby je w ten sposób wyciągnąć gnojowicy na zewnątrz budynku - przekazał młodszy brygadier Damian Górecki, z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie.

Niestety, podczas zdarzenia utonęło aż sześćdziesiąt dziewięć tuczników. Jedynie jedenaście udało się uratować. Rolnik oszacował, że straty sięgają na około 35 tysięcy złotych. Najgorsze w tym wszystkim jest, że następnego dnia świnie miały zostać sprzedane.

- Miał przyjechać kupiec i zabrać zwierzęta, a pieniądze za nie powinny trafić do gospodarstwa. Co teraz będzie? Nie wiem?. Nikt nie wie, jak mogło się to stać. Jak mogło do tego dojść? Co się stało? Syn był tam kwadrans wcześniej i wszystko było w porządku - dodała matka rolnika.

DZISIAJ GRZEJE:
1. ARiMR przekaże pół miliona euro dla polskich rolników. Wystarczy spełnić jeden warunek
2. Już niedługo tankując auto możesz się nieźle zdziwić. Wprowadzenie restrykcji wpłynie też na stacje paliw
3. Wielkie zmagania i ogromna niespodzianka. Widzowie "Rolnicy. Podlasie" nie mogli się spodziewać

Co się stało w chlewni?


- Budynek chlewni jest nowy, bo powstał zaledwie kilka lat temu. Wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Trzodę hodowaliśmy w systemie rusztowym od pięciu lat i wszystko dotąd bardzo dobrze funkcjonowało, sprawdzało się, nie było żądnych problemów. Aż tu nagle… Więc dlaczego tak się stało? Nie jestem w stanie tego wytłumaczyć - przekazał Mateusz Szymanek w rozmowie z portalem Tygodnik Rolniczy.

Rolnik wciąż nie może pogodzić się z wydarzeniami, które miały miejsce na początku miesiąca. Nie wie także, co dalej będzie z jego gospodarstwem. Jedynym ratunkiem może okazać się ubezpieczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W swojej kuchni znajdziesz produkt, dzięki któremu Twoje pranie będzie białe i pachnące. Za klika złotych, a efekt jak z pralni chemicznej
  2. Przez 9 dni nikt nie słyszał jego wołania. Porzucony na parkingu pies błagał o pomoc
  3. Błąd, który Polacy popełniają każdego dnia przy gotowaniu jajek. Efekt jest opłakany
  4. Do rolników trafi ponad 15 mld zł. Wiemy, kiedy ARiMR zrealizuje wszystkie wypłaty
  5. Bezlitośnie okradał rolników, straty gospodarstw nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety, sprawa do dziś nie ma finału
  6. Polacy ustawiają się w kolejkach po konkretne produkty. Ich skład nie pozostawia wątpliwości

Źródło: Tygodnik Rolniczy

Następny artykuł