rolnik
unsplash.com / fot. Tony Pham
Autor Magdalena Więckowska - 21 Stycznia 2021

Rolnik przejechany przez własny ciągnik? Tajemnicza tragedia w Wielkopolsce

Rolnik w Wielkopolsce uległ wypadkowi ze skutkiem tragicznym - najprawdopodobniej powodem jego śmierci było przejechanie przez jego własny ciągnik. Mężczyzna w momencie zdarzenia był sam.

Wypadek miał miejsce w Lisewie położonym na terenie gminy Pyzdry w powiecie wrzesińskim - taką informację podał portal slupca.pl 20 stycznia 2021 roku.

Tragiczny wypadek rolnika

Nikt nie spodziewał się, że w Lisewie może dojść do tak tragicznego wydarzenia. Zgodnie z relacją portalu slupca.pl rolnik wyruszył samotnie w pole ciągnikiem. Dodatkowo do pojazdu były dołączone dwie przyczepy.

Mężczyzna nie wracał z pola przez dłuższy czas, toteż jego syn zdecydował, że wyjdzie na pole, by sprawdzić, czy praca jego ojca przebiega bez problemów.

Niestety, jego oczom ukazał się tragiczny widok. Starszy rolnik leżał na ziemi bez oznak przytomności, obok niego znajdował się ciągnik. Mimo tego, że na pole do Lisewa przyjechały służby ratownicze, to na pomoc okazało się być już za późno.

Ognisko wścieklizny w jednej ze wsi. Rozporządzenie wojewody jest jednoznaczneOgnisko wścieklizny w jednej ze wsi. Rozporządzenie wojewody jest jednoznaczneCzytaj dalej

Wiadomo, iż w momencie przybycia syna ofiary traktor był uruchomiony. Wstępne śledztwo dało podstawy do tego, by sądzić, że śmiertelny wypadek był spowodowany tym, że rolnik zszedł z pojazdu, którego nie wyłączył. Następnie ciągnik musiał ruszyć.

Dalsze okoliczności tragedii będzie wyjaśniała słupecka prokuratura.

Ku przestrodze

Warto w takiej sytuacji przypomnieć przepisy, które zakazują opuszczania pojazdu mechanicznego, gdy jego silnik znajduje się w ruchu. Mówi o tym artykuł 60 ust. 2 ustawy o prawie o ruchu drogowym z Dziennika Ustaw roku 2017. Brzmi on następująco:

Zabrania się kierującemu oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu

Jest to przepis, który - podobnie jak inne zapisy prawne - mają na celu ochronę użytkowników pojazdów oraz uczestników ruchu drogowego. Choć w terenie wiejskim często brak innych uczestników ruchu (np. na polu), to warto kształtować w sobie dobre nawyki - m.in. unikając opuszczania pojazdu, który ma włączony silnik.

W terenie zabudowanym za opuszczenie pojazdu (czyli postój) na włączonym silniku można dostać mandat wysokości 100 złotych. Za takie wykroczenie nie są jednak naliczane żadne punkty karne.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl, slupca.pl

Następny artykuł