bronisław komorowski młody
archiwum prywatne
Autor Magdalena Więckowska - 26 Września 2020

Poznajecie młodzieńca ze zdjęcia? Był prezydentem Polski, dzisiaj jest rolnikiem

Rolnik był wcześniej prezydentem? Choć stosowanie nazewnictwa “rolnik” może być tutaj nieco wyolbrzymione, jedno można przyznać bez cienia wątpliwości - były prezydent Bronisław Komorowski kocha polską wieś i to z nią związał swoją obecną codzienność. Razem z żoną Anną powiedzieli “tak” swojej miłości do północno-wschodniej Polski, gdzie wcześniej mieli domek letniskowy. Teraz zdecydowali się na zostanie tam na stałe.

Rolnik z sąsiedztwa z pewnością nie stwierdziłby, że Anna i Bronisław Komorowscy żyją w pałacu. Choć na miejscu drewnianej chałupy pojawił się murowany dom, to wtapia się on w malownicze otoczenie.

Rolnik - sąsiad prezydenta

Buda Ruska to niewielka wieś położona na Podlasiu. Mieszka tam niewiele osób i praktycznie wszystkie z nich są związane z pracą na roli. Doliczyć się tam można 31 domów. Miejsce położone jest w gminie Krasnopol i sąsiaduje z Maćkową Rudą, Gremzdami Polskimi, Wysokim Mostem czy Jeziorkami. Pochodzenie Budy Ruskiej jest bardzo ciekawe - już sama nazwa wskazuje na związek ze wschodnimi ludami. Wieś założyli Rosjanie, staroobrzędowcy, którzy uciekli z ojczyzny przed prześladowaniami religijnymi. Przez długi czas większość mieszkańców pochodziła właśnie zza wschodniej granicy, a Polacy stanowili tam mniejszość. Buda Ruska, podobnie jak dawniej, pozostaje pięknym miejscem, które oczarowuje ludzi z różnych zakątków Polski - w tym byłego prezydenta Polski.

Dom prezydenta

Anna i Bronisław Komorowscy pobudowali dom na miejscu chałupy, która w okresie letnim służyła im aż przez dwadzieścia lat. Poza tym dookoła domu mają dwuhektarową działkę. Cała posesja wspaniale komponuje się z otoczeniem - przed domem znajduje się wielka weranda, która przypomina karczmę. Jest to tzw. tancbuda, gdzie czas spędzają biesiadnicy zapraszani na spotkania przez byłą parę prezydencką. Cały dom jest duży i przygotowany na spotkania rodzinne i towarzyskie. Na działce znajduje się również tzw. świron, który jest lokalną nazwą na spichlerz. Ten, rzecz jasna, jest zmodernizowany i służy do nieco innych celów niż przechowywanie zboża. Niedaleko letniego domu państwa Komorowskich znajduje się jezioro i rzeka. Jak widać Podlasie oczarowuje wielu ludzi - i skutecznie sprawia, że porzucają zgiełk miasta na rzecz ciszy na wsi.

Następny artykuł