Roslinniejemy - roślinny produkt roku 2020
roslinniejemy/Instagram
Autor Aneta Wasilewska - 30 Stycznia 2021

Roślinny Produkt Roku 2020 wybrany. Rodzima Dobra Kaloria pokonała konkurencję

Roślinny Produkt Roku 2020 został wybrany. To już trzeci rok, kiedy Polacy mogą zagłosować w plebiscycie na swoje ulubione roślinne produkty. W 2020 roku pojawiła się nowa konkurencja - Roślinny Game Changer. Firma Dobra Kaloria w dwóch kategoriach z pięciu, wysunęła się na prowadzenie.

28 stycznia bieżącego roku ogłoszone zostały wyniki plebiscytu na Roślinny Produkt Roku 2020, który został zorganizowany przez kampanię RoślinnieJemy.

- Producenci żywności i przedstawiciele gastronomii walczyli o wygraną w pięciu kategoriach: najlepszy roślinny produkt roku, najlepszy roślinny debiut na rynku gastronomicznym, nowa marka roślinna, roślinny Game Changer i nagroda Chefs for Change - przekazała Marta Korzeniak, Specjalistka ds. Komunikacji w RoślinnieJemy.

Roślinny Produkt Roku 2020

Na pierwszym miejscu w kategorii Roślinny Produkt Roku 2020 wygrała częstochowska firma Dobra Kaloria ze swoim produktem Roślinny Gyros a’la kurczak. Produkt otrzymał 17,4% wszystkich głosów. Dalej na podium uplasował się Wegger, burger roślinny dostępny w Żabce (13,1% głosów) oraz kabanosy Rośl-inne firmy Tarczyński (12,7% głosów).

Kategoria roślinny debiut na rynku gastronomicznym:

  • 38,6% roślinne klopsiki IKEA,
  • 6,5% roślinne pączki z porzeczką w sieci Piekarni Putka,
  • 5,7% roślinne nuggetsy – Vegan Nuggets w sieci Bobby Burger.

Kategoria najlepsza nowa marka roślinna i produkt z potencjałem na podbicie serc Polaków:

  • 24,7%Ave Vege Bakoma (alternatywy nabiału i desery)
  • 15,7% Roślinne nie-mięso z bobem Bobowina
  • 13,7% Rośleko (napoje roślinne).

W tym roku po raz pierwszy w plebiscycie wybrany został Roślinny Game Changer. W tej kategorii nominowane zostały firmy, które w istotny sposób wpłynęły na zmiany na rynku produktów roślinnych w Polsce.Tak, jak w przypadku Roślinnego Produktu Roku 2020 na pierwszym miejscu znalazła się rodzima firma.

  • 30,2% Dobra Kaloria,
  • 16,3% Biedronka (Jeronimo Martins Polska S.A.),
  • 10,3% Lidl.

Zarówno Biedronka, jak i Lidl w ostatnich miesiącach znacznie poszerzyły asortyment produktów roślinnych.

- Głosami jury, nagrodę Chefs for Change dla najlepszego produktu roślinnego 2020 dedykowanego gastronomii otrzymał chrupiący filet Fish from the Field marki Frosta. Na drugim miejscu znalazł się produkt marki Nestle z linii Garden Gourmet – Sensational Burger, a podium zamyka Upfield Professional z produktem Flora Professional Plant. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał produkt Zamiast Kurczaka marki GoPlant - przekazano w materiałach prasowych RoślinnieJemy.

W tym roku na swoje ulubione produkty głos oddało 6495 osób.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: RoślinnieJemy

Następny artykuł