roślina
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 3 Listopada 2020

Macie w ogrodzie miechunkę? Okazuje się, że ma wiele cudownych właściwości

Rośliny są nieodzownym składnikiem ludzkiej diety, a także bogatą apteczką na rozmaite codzienne dolegliwości. Im bardziej technologia opanowuje nasze życia i im bardziej oddalamy się od natury, tym bardziej zapominamy, jak wielki potencjał mają rośliny dookoła nas. Przykład? Każdy z nas z pewnością nie raz widział miechunkę w ogrodzie, lecz wielu z nas nie miała pojęcia, jaka jest jej nazwa. Co więcej, wielka liczba osób nie zdaje sobie sprawy, że miechunka może być doskonałym składnikiem kulinarnym, który ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Rośliny i ich właściwości nie były żadną tajemnicą dla pokoleń ludzi, które wychowywały się na wsi; tam korzystanie z dóbr natury było nie tyle wykorzystaniem okazji, lecz nieomal obowiązkiem. Warto jednak dodać, że miechunka nie jest rośliną typową dla naszej szerokości geograficznej, gdyż wywodzi się z Ameryki Południowej. Mimo to doskonale przystosowała się do naszych warunków klimatycznych i cieszy oko każdej jesieni.

Roślina niepozorna

Miechunka pochodzi z terenów Ameryki Południowej i to tam jest uprawiana na szeroką skalę. W Polsce roślina ta znana jest głównie jako ozdoba ogrodów, głównie ze względu na swoje pomarańczowe kwiaty w kształcie lampionów. Jest to gatunek jednoroczny, w naszym kraju bardziej znaną odmianą jest tzw. miechunka rozdęta, choć smaczniejsza jest ponoć miechunka peruwiańska. W jaki sposób można ją spożywać? Tutaj opcji jest wiele, bo owoce smakują zarówno pod postacią surową, suszoną, jak i gotowaną. Inne popularne nazwy tych ciekawych owoców to na przykład rodzynki brazylijskie czy wiśnie peruwiańskie.

roślina

Miechunka i jej właściwości

Urocza miechunka najpierw zdobi otoczenie swoimi kwiatami, a kiedy znajdujące się wewnątrz nich owoce dojrzewają, otaczające je kwiaty zaczynają strukturą przypominać papier. Tracą również intensywny kolor. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na miechunkę i wprowadzić ją do swojej diety? Z pewnością ci, którzy chcą zadbać o odporność na jesień, ponieważ miechunka zawiera dużą ilość witaminy A i C. Poza tym jest także źródłem żelaza, fosforu, białka i pektyn. Owoce tej rośliny działają moczopędnie, więc pomogą oczyścić nerki i drogi moczowe. Inna cudowna właściwość wiśni peruwiańskich to ich efekt uspokajający - są zatem polecane tym osobom, które chcą w domowy sposób ułagodzić zszargane nerwy.

Następny artykuł