Rośliny - mrozy
pixnio/CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 28 Listopada 2020

Rośliny mogą ulec znacznemu uszkodzeniu. Nim nadejdą mrozy, warto pamiętać o jednym

Masz rośliny na balkonie i przed domem? Warto pamiętać o tym, by odpowiednio o nie zadbać, nim nadejdą mrozy. Już dziś w wielu miejscach Polski, temperatura znacznie spadła. Jest to ostatni moment, by zająć się roślinami, nim niska temperatura je uszkodzi. Podpowiadamy, gdzie najlepiej je przechowywać i co zrobić, by na wiosnę na nowo cieszyły oko.

Rośliny by przetrwały nadchodzącą zimę trzeba zabezpieczyć jeszcze przed tym, jak nadejdzie mróz. Zgodnie z prognozami pogody na weekend, mróz pojawi się w wielu częściach kraju. Jest więc to ostatni moment na to, by zadbać o swoje rośliny, nim większość z nich ulegnie całkowitemu zniszczeniu.

Co zrobić z roślinami przed nadejściem mrozów?

Pierwszą zasadą, jaką kierują się wszyscy miłośnicy i posiadacze roślin, jest zabezpieczenie ich przed niską temperaturą, poprzez wniesienie ich do pomieszczeń. Kwiaty zebrane z balkonu, czy sprzed domu, warto zanieść do pokoi, czy przechować na klatce schodowej.

Oczywiście istnieją rośliny, które bez żadnego uszczerbku przeżyją mrozy do kilku stopni. Warto je jednak zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Można na przykład otulić donice i skrzynki.

Jednymi z roślin, które najczęściej trafiają do pomierzeń, są pelargonie, ukośnice, surfinie, datura, oleander, oliwka, cytrusy czy palmy. Przy umieszczeniu ich w mieszaniu warto pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być widne, w których temperatura będzie wahać się od 5 do 10 stopni. W tym przypadku idealnie sprawdzą się widne piwnice, garaże, klatki schodowe czy werandy.

Jak zadbać o rośliny?

Na które rośliny zwrócić szczególną uwagę przed zimą? Przede wszystkim na popularne pelargonie. Nie warto ich wyrzucać, a dzięki odpowiedniemu przechowaniu, na wiosnę będzie można poprać z nich sadzonki do rozmnożenia. Jak tego dokonać?

Pelargonie warto przenieść wraz z pojemnikami, ustawiamy w oświetlonym miejscu i przycinamy na wysokość około 20 cm. W ciągu całej zimny należy podlać je zaledwie cztery razy. Od początku stycznia można zacząć je przebudzać, przenosząc do cieplejszych pomieszczeń i intensywniej podlewając.

Jeżeli masz w domu lantanę, werbenę, daturę, uczep, nierembergię czy kocankę włochatą, warto ochronić je przed mrozem. Przede wszystkim rośliny należy przechowywać zimą w jasnych pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi od 5 do 10 stopni. Roślinny podlewaj, gdy podłoże przeschnie na głębokość 1 cm.

A jak przed zimą zadbać o rośliny bulwiaste i cebulowate?

Mowa przede wszystkim o daliach, paciorecznikach, dziwaczkach, mieczykach. Rośliny warto osuszyć i oczyścić z resztek ziemi, po czym umieścić w ażurowych skrzyniach i umieścić w piwnicach. Można posypać je trocinami i piaskiem. Idealną temperaturą dla roślin będzie około pięciu stopni.

Źródło: Tygodnik Rolniczy

Następny artykuł