Rośliny doniczkowe - trujące
Jerzy Opioła/Wikipedia/ (CC BY-SA 3.0) oraz manfredrichter/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 9 Października 2020

Narażone są dzieci i zwierzęta. Na waszym parapecie mogą stać silnie trujące rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe zdobią parapety w wielu polskich domach. Od dawna wiadomo, że niektóre z roślin mogą być wyjątkowo trujące dla dzieci i zwierząt. Niestety, mimo tego od lat cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Które odmiany są najbardziej szkodliwe?

Rośliny doniczkowe mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia i życia. Warto wiedzieć, które z domowych ulubieńców znajdują się na liście popularnych trujących roślin doniczkowych.

Silnie trujące rośliny doniczkowe

Pierwszą z roślin, o której należy wspomnieć, jest Difenbahia. Niestety, popularna roślina o pięknych dwukolorowych zielonych liściach może wywołać zapalenie skóry, powodować swędzenie, pieczenie, wystąpienie pęcherzy. Jeśli sok z tej rośliny dostanie się do oka, może wywołać ogromny ból i skurcze powiek. W przypadku połknięcia mogą pojawić się mdłości, biegunka, zaburzenia rytmu serca, a nawet paraliż.

Kolejną niebywale popularną rośliną, która może być silnie trująca, jest skrzydłokwiat. Spożycie soku z tej rośliny może doprowadzić do podrażnia śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a nawet wywołać obrzęk górnych dróg oddechowy, który spowoduje ogromne trudności w oddychaniu. Niebywałe zatrucie, drgawki i osłabienie akcji serca pojawić się może po połknięciu fragmentu Oleandra.

Zyskują popularność, a są wyjątkowo niebezpieczne

Masz w domu Daturę? Powinieneś niebywale uważać zarówno na dzieci, jak i na zwierzęta. Kontakt z taką rośliną może doprowadzić do palpitacji serca, konwulsji i halucynacji. Niestety, w dużej dawce mogą doprowadzić nawet do śmierci. Ostatnio w mieszkaniach coraz popularniejsze jest posiadanie bluszczu doniczkowego. Nie mamy dobrych wiadomości dla fanów tych delikatnych roślin, sok znajdujący się w bluszczu jest silnie trujący. Spożycie rośliny może doprowadzić do zaburzeń, a nawet zatrzymania oddechu, pojawić się może także gorączka, wysypka, halucynacje, odrętwienia, a nawet wymioty.

Źródło: Kurier Lubelski

Następny artykuł