Rower - składak
Froniuu/Wikipedia/ (CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 4 Listopada 2020

Pamiętacie jeszcze kultowe składaki? Jeździło się na nim po całej wsi

Pamiętacie jeszcze rower ze zdjęcia? Jeszcze niedawno było ich pełno na ulicach.

Rower, który widać na zdjęciu to oczywiście kultowy składak, czyli rower o zmniejszonych rozmiarach, który można było składać, by ułatwić sobie transport, czy przechowywanie.

Rower-składak - hit minionych lat

Rower-składak można było zmniejszać dzięki temu, że w produkcji zastosowane zostały mniejsze koła i ramy. Dzięki obniżeniu kierownicy, siodełka i składaniu ramy, rower zajmował o wiele mniej miejsca. Można go było przechowywać podczas podróży komunikacją miejską, czy w garażu.

Możliwość szybkiego składania i rozkładania roweru przyczyniła się do ich popularyzacji, nie tylko w Polsce, ale i za granicami naszego kraju. Niestety, w związku z łatwością w montowaniu roweru, pojawiło się wiele wad, które wypłynęły na to, że dziś nie wiele osób po nie sięga. Przede wszystkim ich trwałość nie należała do najlepszych, były cięższe niż standardowe rowery, a dodatkowo w przypadku rowerów złej jakości, często bardzo szybko pojawiły się problemy z ich składaniem.

Wigry, Pegaz, Flaming - w Polsce składaków było od groma

Kiedy w Polsce pod koniec lat 60. firma ZZR "Romet" wypuściła serię rowerów "Karat", składaki stały się ogromnie popularne. Najpopularniejszymi rowerami, które produkowane były w Polsce nie tylko przez firmę Romet były: Karaty, Sokoły, Czajki, Pelikany, Pegazy, Flamingi, Wigry czy Jubilaty.

A wy jeździliście na kultowych składakach? Przed laty królowały na polskich ulicach, a dziś próżno ich szukać nawet na wiejskich drogach.

Następny artykuł