rybacy
commons.wikimedia.org / fot. Inetta
Autor Magdalena Więckowska - 7 Grudnia 2020

Rybacy: czy szanujesz ich pracę? Mają wiele wspólnego z rolnikami

Rybacy - ich praca jest niezwykle ciężka i podobnie jak w przypadku rolników muszą się oni na co dzień zmagać z pogodą i kaprysami przyrody. Ich przetrwanie zależy od tego, co da natura, więc głęboka pokora wobec żywiołów jest wpisana w rybołówstwo. Wiele osób, które nie mieszkają na co dzień nad morzem nie zastanawia się nad pracą i rolą rybaków. Okazuje się jednak, że rybactwo jest niezwykle ważną gałęzią gospodarki.

Rybactwo należało jeszcze niedawno do Ministerstwa Infrastruktury. Od 29 października zgodnie z nowym rozporządzeniem stało się częścią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Andrzej z Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał prawdę o swoim miłosnym życiu. Absolutna szczerośćCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Rybacy i ich praca

Osoby, które na co dzień zajmują się rybactwem przybrzeżnym lub pełnomorskim doskonale wiedzą, czym jest ciężka praca w niesprzyjających warunkach. Codziennym obowiązkom rybaków towarzyszy dodatkowo nieustające ryzyko - wody morskie nie są igraszką, a w najmniej spodziewanym momencie mogą pokonać człowieka w mgnieniu oka.

Nie każdy wie, ale rybactwo należy do nauk o rolnictwie - zajmuje się przecież pozyskiwaniem żywności, i choć nie ma to związku z pracą w glebie, to rolnictwo i rybołówstwo mają naprawdę wiele punktów stycznych.

Rolnicy i rybacy

Rybacy to nie tylko te osoby, które pracują nad Morzem Bałtyckim. To także ci ludzie, dzięki którym na wigilijnych stołach co roku pojawia się karp oraz śledzie. Kto nie kocha smaku łososia lub pstrąga? Ryby są niezwykle zdrowe, lecz w diecie statystycznego Polaka wciąż odgrywają małą rolę.

Zarówno rolnicy, jak i rybacy w wielkiej mierze polegają na kaprysach pogody i to od niej zależy ich finalny efekt pracy. Łączy ich także ciężka praca fizyczna, która nie uznaje zwolnień lekarskich, ani przedłużonych wakacji. Teraz rolników i rybaków łączy kolejny punkt - przynależność ich sektorów gospodarki do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rewolucyjne plany UE ws. transportu zwierząt w Europie. Nikt się nie spodziewałRewolucyjne plany UE ws. transportu zwierząt w Europie. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł