rynek
unsplash.com / fot. Cindie Hansen
Autor Magdalena Więckowska - 19 Listopada 2020

UE rozważa pomoc finansową dla setek tysięcy osób. Nadzieja na rynku wieprzowiny

Rynek wieprzowiny nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa i brak rozwiązania dla afrykańskiego pomoru świń. Negatywne skutki odbijają się na całej branży, a zwłaszcza na hodowcach tuczników. Komisja Europejska rozważa wprowadzenie mechanizmów pomocowych na rynku wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej.

Rynek przechodzi teraz przez niezwykle trudny czas i trudno powiedzieć, jak będą wyglądały kolejne miesiące. Faktem jest jedno - sytuacja jest dramatyczna, a opłacalność hodowli świń jest znikoma.

Mówił, że w tirze wiezie kapustę. Celnicy pobledli, gdy odkryli prawdęMówił, że w tirze wiezie kapustę. Celnicy pobledli, gdy odkryli prawdęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Podobnie złej sytuacji na rynku mięsa nie było od lat. Powody są dwa
  2. Wielka niemiecka firma zamyka produkcję w Polsce. Fabryki przeniesie do Bangladeszu
  3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Rynek wieprzowiny i opcja z KE

Komisja Europejska nie podjęła jeszcze żadnej wiążącej decyzji w sprawie ewentualnej pomocy finansowej krajom, które zostały dotknięte kryzysem na rynku wieprzowiny.

A skala dramatu jest tutaj wielka - problemy związane z hodowlą i sprzedażą tuczników widocznie są w prawie wszystkich krajach wspólnoty, m. in. Niemcy, Polska, Węgry, Czechy, Rumunia, Litwa, Estonia, Chorwacja, Austria i Francja.

Kilka z tych krajów otwarcie poprosiło Unię Europejską o pomoc i interwencję. Problemem jest z pewnością możliwość eksportu mięsa (która znacznie się zmniejszyła ze względu na ASF) oraz możliwość przechowywania mrożonej wieprzowiny.

Kwestie te pozostają wielkimi niewiadomymi.

Wielkie łzy Magdy w kolejnym odcinku Wielkie łzy Magdy w kolejnym odcinku "Rolnik szuka żony". Porażające emocjeCzytaj dalej

Dalsze szczegóły sprawy

Hodowcy trzody chlewnej stoją teraz w sytuacji, w której zwierzęta zostają w gospodarstwie dłużej ze względu na brak możliwości przyjęcia ich do ubojni.

Jak wskazują pisma specjalistyczne, m. in. “Pig Business”, może to w negatywny sposób wpłynąć na dobrostan zwierząt.

Głos w sprawie ewentualnej pomocy z ramienia Unii Europejskiej zabrał komisarz do spraw rolnictwa - Janusz Wojciechowski.

Wiemy, że przeanalizował on polski rynek wieprzowiny i jego potrzeby wraz z ministrami rolnictwa podczas posiedzenia unijnej Rady do spraw Rolnictwa.

Janusz Wojciechowski chciałby, by zaczął obowiązywać mechanizm przechowywania wieprzowiny przez osoby prywatne.

Miałoby to zniwelować efekt “zapchanych” ubojni, czyli nadwyżek wieprzowiny na rynku.

By jednak Unia Europejska miała wspomóc finansowo kraje zmagające się z kryzysem na rynku wieprzowiny, konieczne są również oddolne zmiany dotyczące bardziej efektywnego zwalczania ASF.

Do tej pory żadnej z krajów dotkniętych tą chorobą nie wypracował jednolitego działania, które w rzeczywisty sposób poprawiłoby sytuację.

Na miejscu zjawiło się 10 zastępów straży pożarnej. Straty po pożarze są ogromne, spłonęło 85 ton ziarnaNa miejscu zjawiło się 10 zastępów straży pożarnej. Straty po pożarze są ogromne, spłonęło 85 ton ziarnaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczy dodać do kapusty boczek i marchewkę, smak cię zaskoczy. Idealny pomysł na szybki obiad dla zabieganych
  2. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Masz krowy? W grudniu pojawi się istotna zmiana, lepiej wiedzieć
  5. Ponad 1,4 mln osób może dostać częściowy zwrot za paliwo. Jest jeden warunek
  6. Nagrano pierwszą wizytę husky'ego u fryzjera. Właściciel wytrzeszczył oczy, gdy obejrzał nagranie, nie znał go od tej strony
  7. Pamiętacie córkę Adama Małysza? Ma już 23 lata, niewiarygodne, jak się zmieniła (FOTO)

Następny artykuł