rynek
unsplash.com / fot. Amber Kipp
Autor Magdalena Więckowska - 20 Listopada 2020

Czy UE powinna pomóc hodowcom świń w dobie kryzysu na rynku wieprzowiny?

Rynek wieprzowiny przechodzi trudne chwile od ponad pół roku. Winna temu jest pandemia koronawirusa i brak efektywnego rozwiązania dla afrykańskiego pomoru świń. Negatywne skutki odbijają się na całej branży, a zwłaszcza na hodowcach tuczników. Komisja Europejska rozważa wprowadzenie mechanizmów pomocowych na rynku wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej.

Rynek ma przed sobą wielkie wyzwania i w wielkiej mierze to od polityków krajów członkowskich zależy, czy rolnicy wyjdą ze wszystkich zawirowań zwycięsko.

Skrywał w traktorze niebywałą rzecz. Wydało się, gdy nerwowo zareagował na widok policjantówSkrywał w traktorze niebywałą rzecz. Wydało się, gdy nerwowo zareagował na widok policjantówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał
  2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
  3. Wielkie łzy Magdy w kolejnym odcinku "Rolnik szuka żony". Porażające emocje

Rynek wieprzowiny w opałach

Komisja Europejska nie podjęła jeszcze żadnej wiążącej decyzji w sprawie ewentualnej pomocy finansowej krajom, które zostały dotknięte kryzysem na rynku wieprzowiny.

Skala dramatu jest naprawdę wielka - problemy związane z hodowlą i sprzedażą tuczników widocznie są w prawie wszystkich krajach wspólnoty, m. in. Niemcy, Polska, Węgry, Czechy, Rumunia, Litwa, Estonia, Chorwacja, Austria i Francja.

Kilka z tych krajów otwarcie poprosiło Unię Europejską o pomoc i interwencję. Problemem jest z pewnością możliwość eksportu mięsa (która znacznie się zmniejszyła ze względu na ASF) oraz możliwość przechowywania mrożonej wieprzowiny.

Wnioski można składać już od 30 listopada. W końcu pojawiła się wiadomość ARiMR, na którą wszyscy czekaliWnioski można składać już od 30 listopada. W końcu pojawiła się wiadomość ARiMR, na którą wszyscy czekaliCzytaj dalej

Szansa na rozwiązanie problemu?

Komisarz do spraw rolnictwa - Janusz Wojciechowski - chciałby, by zaczął obowiązywać mechanizm przechowywania wieprzowiny przez osoby prywatne.

Miałoby to zniwelować efekt “zapchanych” ubojni, czyli nadwyżek wieprzowiny na rynku.

By jednak Unia Europejska miała wspomóc finansowo kraje zmagające się z kryzysem na rynku wieprzowiny, konieczne są również oddolne zmiany dotyczące bardziej efektywnego zwalczania ASF.

Do tej pory żadnej z krajów dotkniętych tą chorobą nie wypracował jednolitego działania, które w rzeczywisty sposób poprawiłoby sytuację.

Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbieraćNa polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbieraćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jadasz kebaby? Poznasz porażającą prawdę o produkcji mięsa do nich i przejdzie ci ochota
  2. On miał 36 lat, a ona 17. Witold Pyrkosz i jego żona stworzyli historię miłosną, która nie mieści się w głowie
  3. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
  4. Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbierać
  5. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
  6. Stres u psów - po czym go poznać i jak sobie z nim radzić? 7 najważniejszych oznak u zestresowanych pupili
  7. Trener Bayernu właśnie zabrał głos w sprawie zdrowia Lewandowskiego. Wiemy jak się czuje, rozwiał wątpliwości

Następny artykuł