rynek mleczarski
unsplash.com / fot. Angelina Litvin
Autor Magdalena Więckowska - 7 Stycznia 2021

Rynek mleczarski idzie po rekord? Ważne wiadomości z Polski i ze świata

Rynek mleczarski podczas gospodarczej zawieruchy w 2020 roku poradził sobie stosunkowo nieźle w porównaniu m.in. do producentów mięsa. 5 stycznia miała miejsce aukcja na nowozelandzkiej giełdzie Global Dairy Trade. Jedno jest pewne: rynek mleczarski może mieć przed sobą naprawdę dobry czas.

Dla rynku mleczarskiego jednym z najważniejszych wyznaczników nastrojów ekonomicznych są wydarzenia związane z Global Dairy Trade, czyli światową aukcją, gdzie licytuje się hurtowe ilości produktów nabiałowych.

Ceny, za jakie sprzedaje się tam produkty wyznaczają globalne trendy na rynku mleczarskim. Pierwsza aukcja w 2021 roku może powodować uśmiech na twarzach rolników.

Rynek mleczarski w Polsce i na świecie

5 stycznia miała miejsce pierwsza aukcja na Global Dairy Trade. Jak podaje portal farmer.pl finalny indeks cenowy podniósł się o 3,9%, co jest czwartą podwyżką z rzędu. By pokazać skalę pozytywnych tendencji na rynku warto dodać, że spośród ostatnich ośmiu aukcji tylko jedna odnotowała wynik ujemny.

Jakie znaczenie ma dla rynku mleczarskiego - również tego w Polsce - sytuacja na nowozelandzkiej Global Dairy Trade? Okazuje się, że wzrastające ceny na aukcjach przełożyły się na podwyższające się ceny produktów nabiałowych. Jest to niewątpliwie bardzo pozytywna wiadomość dla producentów mleka i innych produktów mlecznych, zwłaszcza w czasach ogólnego zastoju gospodarczego na świecie.

Stawki zwrotu akcyzy za paliwo dla rolników. Dane na 2021 rokStawki zwrotu akcyzy za paliwo dla rolników. Dane na 2021 rokCzytaj dalej

Największe wzrosty cenowe odnotowano w przypadku laktozy (cena wyższa o 7,4%) oraz masła (cena wyższa o 7,2%). Niestety, w produktach dostępnych na giełdzie nie ma np. serwatki w proszku, toteż nie ma danych dotyczących jej indeksu na Global Dairy Trade.

By ukazać dobrą koniunkturę rynku mleczarskiego warto dodać, iż 5 stycznia 2021 roku na Global Dairy Trade sprzedano 30 313 ton produktów mleczarskich. Choć jest to 1,5 tysięcy ton mniej niż na poprzedniej aukcji, to nastroje w branży są jak najbardziej pozytywne - głównie ze względu na stabilne ceny.

Indeksy produktów mlecznych

Zarówno w Polsce, jak i na świecie sytuacja na rynku mleka jest stabilna - i to w pozytywnym znaczeniu. Koniunktura w związku ze sprzedażą produktów mlecznych ma się zgoła inaczej niż chociażby ma to miejsce na rynku mięsa wieprzowego. Ceny tutaj szorują od dłuższego czasu po dnie - czyli zupełnie inaczej niż ma to miejsce na rynku mleczarskim.

Jak można zauważyć na podstawie danych z Polski i Global Dairy Trade, tendencja cenowa produktów mlecznych ma charakter wzrostowy. Rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty w skupach po wyższych cenach, co z pewnością przekłada się na pozytywne ożywienie w tym sektorze rolnictwa.

Jak przedstawiają się indeksy produktów na styczniowej Global Dairy Trade? Pełne mleko w proszku kosztuje o 3,1% więcej, odtłuszczone mleko w proszku - o 4,1%, maślanka w proszku - o 6,9%, bezwodny tłuszcz mleczny - o 5,5%, ser Cheddar - 5%.

Co ciekawe, nawet pomimo zawirowań związanych z efektami pandemii koronawirusa i trudności z eksportem, ceny mleka w skupach mogą sukcesywnie zmierzać do pobicia rekordu, który padł w grudniu 2013 roku. Wtedy to w skupach płacono 153,93 złote za hektolitr mleka.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Następny artykuł