rynek mleka
unsplash.com / fot. ROBIN WORRALL
Autor Magdalena Więckowska - 14 Stycznia 2021

Najnowsze prognozy dot. rynku mleka. Czy 2021 rok będzie dobry dla producentów?

Rynek mleka w gospodarczej zawierusze w 2020 roku w porównaniu do innych sektorów rolnictwa wyszedł obronną ręką. Producenci mają szczęście, ponieważ mleko notuje od pewnego czasu bezpieczne, stabilne ceny.

Co czeka rynek mleka w 2021 roku? Okazuje się, że najnowsze prognozy ekonomistów poświadczają, iż producenci mogą odetchnąć z ulgą - nic nie zapowiada nagłych spadków cen.

Rynek mleka w 2021 roku

Koniec 2020 roku był dla producentów mleka dobrym czasem - przede wszystkim dlatego, że ceny oferowanego przez nich produkty notowały bardzo stabilne ceny. Nic dziwnego, że nadzieje mleczarzy na 2021 rok są pozytywnie rozbudzone.

Na dowód tego, że 2020 rok okazał się być łaskawy dla branży mleczarskiej wystarczy dodać, iż właśnie wtedy skup mleka w Polsce zwiększył się o całe 2% - czyli do pułapu 12 miliardów litrów. Innymi słowy jest to dziesiąty rok z rzędu wzrostu produkcji tego surowca w naszym kraju.

Wszystko zatem wskazuje na to, że ceny w skupach za litr mleka pozostaną na podobnym poziomie. Jedynie wahania cenowe mogą wynikać z typowych sezonowych zmian cen, lecz nie będą one miały charakteru trwałego.

Fani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieFani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieCzytaj dalej

Dalsze przewidywania na nadchodzący rok

Paweł Wyrzykowski, Analityk Sektora Rolno-Spożywczego w BNP Paribas Group dla portalu farmer.pl powiedział:

- Ubiegły rok, mimo pandemii Covid-19, był dobrym okresem dla producentów mleka. Wzrost zainteresowania produktami mleczarskimi na rynku krajowym oraz utrzymująca się skala eksportu pozwoliły zakładom mleczarskim płacić wysokie ceny za skupowany surowiec. W 2020 r. średnia cena skupu mleka w Polsce była zbliżona do rekordowej z 2017 r., kiedy to wyniosła 1,37 zł netto za litr.

Co ciekawe, jak podaje portal agropolska.pl w 2021 roku produkcja mleka ma wzrosnąć w naszym kraju o kolejne 0,6%, osiągając pułap 14,5 miliardów litrów. Podobnie jak w zeszłym roku obecność koronawirusa nie zaburzy procesów eksportowych mleka.

Prognozuje się, że w 2021 roku eksport produktów mleczarskich wzrośnie do 5,1 milionów ton. Będzie on wart aż 2,5 miliarda euro. W przypadku importu również odczujemy wzrost - do pułapu 2,2 miliardów ton produktów.

Dobra kondycja produktów mleczarskich w horyzoncie jego eksportu jest niezwykle ważna - głównie dlatego, że w Polsce na przestrzeni lat notuje się spadkowe wartości spożycia mleka (wyłączając w to krótki okres pandemii, gdy spożycie mleka w Polsce nieznacznie wzrosło). Inaczej jest w skali globalnej, toteż stałe rynki zbytu i ugruntowana pozycja polskich producentów mogą uchronić polskich producentów od problemów w przyszłości.

Według portalu agropolska.pl spożycie mleka i jego przetworów osiągnie w 2021 roku w Polsce poziom 226 litrów w przeliczeniu na osobę.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł