rynek wieprzowiny
unsplash.com / fot. Kameron Kincade
Autor Magdalena Więckowska - 1 Stycznia 2021

Rynek wieprzowiny: USA się kurczy, Rosja rozwija ambitne plany na przyszłość

Rynek wieprzowiny był w niełatwej sytuacji w 2020 roku. W Rosji i w USA przez ostatnich kilka lat można było obserwować wzrost tego sektora, jednakże na końcu minionego roku sytuacja nieco się zmieniła.

Rynek wieprzowiny w Rosji nadal notuje wzrosty i szkicuje ambitne plany na przyszłość aż do 2025 roku. Z kolei rynek mięsa wieprzowego w USA skurczył się w skali roku o 0,9%.

Rynek wieprzowiny i dwie gospodarki

Zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone są gigantycznymi krajami, które muszą wyżywić wielu mieszkańców. Utworzenie stabilnego rolnictwa, którego wyniki produkcyjne gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe jest nie lada wyzwaniem.

W ostatnich latach mogliśmy obserwować systematyczny wzrost pogłowia świń w Rosji oraz w Stanach Zjednoczonych. W Rosji wzrost ten ma być jeszcze bardziej zauważalny w kolejnych miesiącach.

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl zastępca ministra rolnictwa w Rosji poinformował, iż w ciągu ostatnich pięciu lat w Federacji liczba świń wzrosła aż o 1,2 miliona sztuk.

Siostra Andrzeja wyznała prawdę o bohaterach Siostra Andrzeja wyznała prawdę o bohaterach "Rolnicy. Podlasie". Fani zmartwieniCzytaj dalej

Buduje się tam coraz więcej gospodarstw, wzmacniając branżę wieprzową. Co więcej, również wśród Rosjan konsumpcja tego typu mięsa jest wyraźnie wzrostowa.

Rynek wieprzowy ma się na tyle dobrze, że w 2020 roku rosyjski rząd nie musiał importować mięsa po raz pierwszy od trzydziestu lat.

Amerykański sen o rynku wieprzowym

Choć w Stanach Zjednoczonych tendencja ewolucji rynku mięsa wieprzowego była w ostatnich latach naprawdę obiecująca, to w obecnym czasie trudno być w tym zakresie optymistą. Można stwierdzić, że zmiany, które zaszły w 2020 roku są zbyt małe, by dopatrywać się w nich katastrofy - jednakże zmiana kierunku rozwoju branży nie jest przypadkowa i wymaga konkretnych działań.

Jak to wygląda w liczbach? Jak podaje portal cenyrolnicze.pl pogłowie świń w USA zmniejszyło się o kilkaset tysięcy sztuk. Pod koniec 2020 roku w Stanach Zjednoczonych posiadano około 77,5 miliona tych zwierząt. W tym samym czasie w 2019 roku świń było o 0,9% więcej.

Zmniejszyła się także liczba prosiąt - o 1,4% w stosunku do roku 2019. Zapewne w wyniku problemów ekonomicznych wywołanych pandemią koronawirusa Amerykanie zmniejszyli liczbę loch do 6,3 miliona sztuk, co oznacza spadek o całe 3% w stosunku do poprzedniego roku.

Zmiany - zarówno w przypadku Rosji, jak i Ameryki - są widoczne, lecz to, w jakim kierunku ostatecznie podążą obydwa te kraje na rynku mięsa wieprzowego pokaże sytuacja w 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł