sanepid
unsplash.com / fot. Nighthawk Shoots
Autor Magdalena Więckowska - 30 Stycznia 2021

Negatywna opinia sanepidu ws. budowy kurników. Mieszkańcy gminy nie chcą złego zapachu

29 stycznia 2021 był dniem, w którym Urząd Gminy Bielsk Podlaski miał wydać decyzję ws. budowy trzech kurników przemysłowych we wsi Parcewo. Termin - po raz kolejny - przesunięto. Za budową kurników opowiadają się RDOŚ i Wody Polskie, przeciwny jest natomiast sanepid i Urząd Gminy.

Sanepid - jak podaje portal bielsk.eu - wydał negatywną opinię w kwestii budowy trzech dużych kurników; nie wiadomo jednak, jakie dokładnie są zastrzeżenia tej sprawie.

Sanepid, Urząd Gminy i kurniki w Parcewie

W Parcewie mają powstać trzy duże kurniki produkujące znaczną ilość żywności. Z jednej strony jest to szansa na rozwój ekonomiczny gminy, z drugiej - fermy przemysłowe są niemałym utrudnieniem dla okolicznych mieszkańców i potencjalnym obciążeniem dla środowiska naturalnego.

Debata w gminie trwa, a kolejne instytucje odpowiedzialne za wydanie decyzji opiniują pomysł budowy kurników. 29 stycznia 2021 roku spodziewano się finalnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozpoczęcia inwestycji. Mimo to żadna opinia nie została wydana.

To nie pierwszy raz, kiedy Urząd Gminy Bielsk Podlaski po raz kolejny przekłada datę wydania decyzji w tej sprawie. Obecnie wiadomo, iż następnym terminem ma być 19 marca 2021 roku.

Odśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieOdśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieCzytaj dalej

Czy decyzja Urzędu Gminy może mieć związek z kontrowersjami społecznymi w kwestii budowy kurników?

Negatywną opinię w tej sprawie wydał natomiast lokalny sanepid - brak jednak szczegółów uzasadniających decyzję tego organu.

Kontrowersje wokół kurników

W sposób pozytywny plan budowy kurników zaopiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie.

Niezadowolenie i sprzeciw wyraża natomiast burmistrz Bielska Podlaskiego, a za nim rada gminy Bielsk Podlaski oraz mieszkańcy Parcewa i Bielska.

Nietrudno zgadnąć, jaki jest powód oporu społecznego wobec budowy kurników przemysłowych - przede wszystkim charakterystyczny, intensywny zapach fermy kur.

Na rzecz budowy kurników przemawia szansa w wymiarze ekonomicznym i duża moc produkcyjna planowanej fermy. Sprawa nadal wisi w powietrzu - obecnie lokalna społeczność oczekuje na finalną decyzję Urzędu Miasta 19 marca, kiedy to zebrana dokumentacja będzie opracowana i wydane zostanie stosowne uzasadnienie do decyzji władz.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: bielsk.eu

Następny artykuł