sąsiedzi
wikimedia.org
Autor Magdalena Więckowska - 2 Października 2020

Siostry dostały prezent od sąsiada. Miało być świetnie, finał okazał się tragiczny

Sąsiedzi - kto wyobraża sobie bez nich krajobraz swojego miejsca zamieszkania? Kiedy myślimy o swoim domu, rzadko kiedy widzimy oczyma wyobraźni ludzi, którzy mieszkają obok nas - a przecież to również oni wpływają na to, jak postrzegamy swoją okolicę i jakimi uczuciami ją darzymy. Przyjaźnie między sąsiadami na wsi są niezwykle ważnym elementem codzienności. W mieście ludzie pozostają raczej anonimowi, natomiast w małych ośrodkach sąsiedzi dbają o wspólne kontakty. Nierzadkim zjawiskiem jest wspólne spędzanie czasu na grillowaniu, pogawędki przy płocie, czy wymieniane podarki.

Sąsiedzi mogą być błogosławieństwem lub przekleństwem. Z pewnością jednak sąsiad dwóch sióstr z województwa wielkopolskiego nie chciał doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku swoim podarunkiem.

Sąsiad, który dał mały prezent

Dwie siostry w wieku 66 i 80 lat przyjęły uroczy - jakby się zdawało - prezent od swojego sąsiada. Były to własnoręcznie nazbierane przez niego grzyby. Cała sytuacja miała miejsce w okolicach Wrześni. Kobiety ucieszyły się z grzybowego upominku - kto bowiem nie przepada za świeżymi przysmakami prosto z lasu? Nie czekając zbyt wiele, siostry przyrządziły grzyby i ze smakiem je zjadły. Niestety, po krótkim czasie zaczęły czuć się bardzo źle. Ich stan pogorszył się do tego stopnia, że trzeba było wezwać karetkę pogotowia. Kobiety w trybie pilnym trafiły na oddział toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Tak jak podejrzewano - winowajcą ich złego stanu zdrowia był grzyb. Okaz, który kobiety uznały za małą pieczarkę był w rzeczywistości muchomorem sromotnikowym we wczesnym stadium rozwoju.

Dalsze konsekwencje

Młodsza z sióstr, 66-latka, była w cięższym stanie niż 80-latka. Jej wątroba - zdaniem lekarzy - kwalifikowała się do natychmiastowego przeszczepu. Pokazuje to, jak rażącą siłę zatrucia ma niepozorny muchomor sromotnikowy. Kobietę przewieziono do Warszawy, jednakże jej stan był tak ciężki, że po kilku godzinach zmarła. Jej 80-letnia siostra odeszła w kilka godzin po niej w poznańskim szpitalu. Niestety, w przypadku pomylenia grzybów trudno liczyć na to, że nasze kubki smakowe dadzą nam sygnał, że dany grzyb smakuje nie tak, jak powinien. Paradoksalnie - podobno muchomor sromotnikowy cechuje się bardzo dobrym smakiem. Dobrze jednak uznać to jako ciekawostkę, bo samodzielne próby igrania z porażającą mocą trujących grzybów kończą się zazwyczaj trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub bolesną śmiercią. Sąsiad dwóch tragicznie zmarłych sióstr z pewnością nie chciał doprowadzić do tragedii.

Następny artykuł